Naturalny krem do twarzy przygotowywany w warunkach domowych

krem do twarzy

Skóra to największy organ organizmu ludzkiego, którego zadaniem jest chronienie przed czynnikami zewnętrznymi, ale mimo wszystko wchłania aż 60% substancji nałożonych bezpośrednio na nią. Dlatego tak ważne jest, by kontakt ze skórą miały substancje odpowiednie. Kwestia tego, czego należy unikać, jest z grubsza oczywista. Znacznie gorzej wygląda problem tego, co powinno wchodzić w kontakt ze skórą. Pionierem zmian jest kosmetologia, czyli dyscyplina, w której równocześnie jest najwięcej do nadrobienia, ponieważ w kosmetykach cały czas pojawiają się szkodliwe parabeny, silikony i cała masa innych sztucznych substancji.

Dobre, bo naturalne

Poszukiwanie wartościowych składników wolnych od substancji toksycznych wcale nie jest trudne. Wystarczy poszukać u źródła, czyli wśród produktów naturalnych. Chemiczne dodatki, takie jak spieniacze, konserwanty czy emulgatory to tak naprawdę elementy potrzebne przemysłowi, a nie naszej skórze. Jeśli odwrócimy się od przemysłu i sięgniemy po naturalne składniki, na przykład olej kokosowy, masło shea czy olejki eteryczne, będziemy mogli cieszyć skorzystać ze wszystkich pozytywnych cech oferowanych przez kosmetyki bez narażania się na żadne ryzyko.

Domowe eksperymenty

Kosmetyki można bez większych problemów przygotowywać w domu i nic nie stoi na przeszkodzie, by z nimi eksperymentować. Można dobierać nowe olejki eteryczne, zmieniać proporcje składników i w ten sposób poszukiwać produktu dla nas idealnego. Ważne jest tylko to, by 70% składu naszych domowych kosmetyków stanowiły substancje tężejące. Składników płynnych nie powinno być więcej niż 30%, ponieważ konsystencja uzyskanego produktu nie będzie w przeciwnym razie zadowalająca.

Naturalny krem do twarzy przygotowywany w warunkach domowych

Czego potrzebujemy?

Do przygotowania prostego, ale za to bardzo skutecznego i bezpiecznego kremu do twarzy nie potrzeba wiele. Trzeba zacząć od:

• 120-150ml oleju słonecznikowego;

• 2 łyżki oleju rzepakowego;

• 2 łyżki wosku pszczelego;

• Kilka kropel witaminy E;

• Sok z ½ małej cytryny;

• Pół szklanki wody destylowanej;

• Łyżeczka naturalnego olejku cytrynowego.

To wszystko.

Sposób przygotowania

Przygotowanie kremu do twarzy nie wymaga ani specjalnych zdolności manualnych, ani tym bardziej nie trzeba mieć do tego żadnych specjalistycznych narzędzi.

Oleje i wosk należy umieścić w słoiku, po cym włożyć słoik do garnka wypełnionego wodą do wysokości 10 centymetrów. Wodę w garnku należy doprowadzić do wrzenia, co spowoduje rozpuszczenie się zawartości słoika. Powinno to następować stopniowo i w tym czasie należy mieszać zawartość słoika czymś długim i cienkim. Kiedy wszystko będzie miało płynną konsystencję, wyjmujemy słoik, kładziemy w bezpiecznym miejscu, wlewamy do niego olejki eteryczne i całość przelewamy po wymieszaniu do miseczki.

Resztę składników dodajemy do lekko podgrzanej wody destylowanej i wlewamy do lekko gęstych olejów. Mieszankę należy miksować przez około 10 minut, by idealnie połączyć składniki. Uzyskany krem można wykorzystywać nawet przez trzy miesiące, jeśli tylko będzie siego przechowywać w lodówce.