Blogi parentingowe – czy warto je czytać?

Blogowanie od kilkunastu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem użytkowników internetu. Daje możliwość stworzenia od podstaw własnego miejsca w sieci oraz dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniami oraz przemyśleniami. Istotną grupę wśród blogów tematycznych stanowią te poświęcone rodzicielstwu. Blogi parentingowe pokazują, jak od kulisów wygląda wychowywanie dzieci, radzą jakie produkty warto kupować, a niektóre z nich dodatkowo walczą z cukierkową wizją rodzicielstwa przedstawianego wyłącznie w różowych barwach.

Blog dla mam – w czym tkwi jego fenomen?

Blog dla mam jest miejscem tworzonym przez zwykłych ludzi, najczęściej mamy, które poszukują odskoczni od codzienności oraz pragną dzielić się z innymi kobietami swoimi doświadczeniami związanymi z rodzicielstwem. Blogi parentingowe poruszają rozmaite tematy – od przebiegu ciąży i porodu, poprzez kompletowanie wyprawki, a kończąc na rozwiazywaniu problemów z jedzeniem czy dziecięcymi chorobami. Na ich łamach bardzo często pojawiają się recenzje popularnych dziecięcych produktów i gadżetów, z których chętnie korzystają rodzice planujący ich zakup.

To, czym blog dla mam różni się od portali parentingowych poruszających zbliżoną tematykę, jest przede wszystkim jego charakter – jest tworzony nie przez profesjonalistów i ekspertów, lecz przez człowieka takiego, jak jego czytelnicy, z wszystkimi jego wadami, błędami oraz ułomnościami. Tym właśnie blog dla mam przyciąga do siebie czytelników zniechęconych ciągłymi reklamami oraz wizją bezproblemowego rodzicielstwa, która jest kreowana przez seriale, czasopisma oraz media. Zagłębiając się w treści zawarte na blogach parentingowych, szybko można dojść do wniosku, że każdy rodzic ma problemy, a wychowywanie dziecka to nie tylko satysfakcja i zadowolenie, ale także nieprzespane noce, zmęczenie oraz stresujące sytuacje.

Blogi parentingowe – czy warto je czytać?

Blogi parentingowe a wiarygodność zawartych w nich informacji

Wiele osób poszukujących sprawdzonych i rzetelnych informacji na tematy parentingowe zadaje sobie pytanie, czy warto czytać blogi tworzone przez zwyczajnych ludzi. Odpowiedź na nie jest prosta – tak, o ile jesteśmy w stanie umiejętnie i świadomie selekcjonować zawarte w nich informacje oraz stosować je u siebie z głową. Bazując na doświadczeniach innych rodziców należy bowiem zawsze mieć na uwadze, że nie są to w większości przypadków specjaliści z zakresu wychowywania dzieci, tylko osoby takie, jak my. Podobnie, jak każdy, mają prawo więc do własnych opinii, popełniania błędów oraz nieprawidłowych osądów.

To, czy skorzystamy z udzielanych przez nich porad, zależeć powinno zawsze od naszej woli oraz indywidualnego osądu, który powinien górować nad każdą udzielaną przez osoby postronne radą. W razie wątpliwości, co do słuszności określonych kwestii, warto natomiast zwrócić się o pomoc do specjalisty, którego wiedza oraz doświadczenie przysłużą się rozwiązaniu problemu. Popularny blog dla mam warto z kolei traktować jako ciekawą odskocznię od codzienności oraz możliwość spojrzenia na swoje rodzicielstwo z perspektywy innego rodzica, który boryka się z problemami i rozterkami podobnymi do naszych.