Jak zacząć wprowadzać pokarmy stałe u maluchów?

Wprowadzanie stałych pokarmów do diety malucha to bardzo ważny moment w żywieniu dziecka. Cały proces powinien być zatem przemyślany i odpowiednio przeprowadzony. W tym tekście przedstawiamy wprowadzanie stałych pokarmów oraz prezentujemy praktyczne podpowiedzi, które pomogą przeprowadzić tak duże dla dziecka zmiany bezpiecznie i komfortowo.

Jak zacząć wprowadzać pokarmy stałe u maluchów?

 

Rozpoczynamy od warzyw

Pierwszym krokiem na drodze zmiany żywienia na stałe pokarmy, powinny być warzywa. Badania wykazały, że dzieci, które rozpoczynają żywienie stale właśnie od warzyw, a nie owoców, w późniejszym czasie chętniej jedzą warzywa — co często jest problemem u dzieci. Oswajanie dzieci ze smakiem warzyw możemy rozpocząć już w 5-6 miesiącu życia, gdyż dziecko w takim wieku jest otwarte na nowe smaki i warto to wykorzystać. Ważna jest cierpliwość i regularność w podsuwaniu tych smaków. Dzieci rodzą się ze skłonnością i preferencją do słodkich owoców, dlatego warto najpierw przywołać ich do smaku warzyw.

 

Pokarmy stałe

Podczas przechodzenia z mleka na pożywienie stałe, warto na początku wykorzystywać kaszki i kleiki, dzięki którym dziecko oswoi się z nową konsystencją. Znacznie łatwiej jest stopniowo zwiększać ich gęstość, a same kleiki i kaszki zbożowe warzywne podlegają również dużo większym normom bezpieczeństwa niż np. zwykłe warzywa. U starszych dzieci warto stosować jednoskładnikowe przeciery warzyw.

 

Ostrożne przechodzenia pokarmy stałe

Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, gdy rozpoczynamy stosowanie pokarmów stałych u maluchów, jest ostrożne i delikatne ich wprowadzenie do jadłospisu. Specjaliści zalecają, aby zaczynać od małych ilości np. 3 lub 4 łyżeczek. W ciągu pierwszego roku życia dziecka to mleko naturalne lub modyfikowane jest podstawowym posiłkiem a pokarmy stałe jedynej dodatkiem. Warto zatem, aby pełniły głównie taką funkcję i oswajały dziecko z nowymi smakami.

 

Różnorodność

Wprowadzając nowy typ pożywienia, warto również opierać się na różnorodności i podsuwać dziecku nowe smaki. Jeśli w pierwszych miesiącach przyzwyczai się ono do zmiany, w przyszłych równie chętnie będzie reagowało na zmiany i ewolucję pokarmów stałych. Nie powinniśmy się zatem zamykać np. na kilka sprawdzonych pokarmów.