Nastolatkowie a uzależnienie od Internetu
Ostatnie badania przeprowadzone przez NASK pokazały, że około 30% osób w wieku nastoletnim może mieć problem z uzależnieniem od Internetu. Co ciekawe dotyczy ono częściej w grupie uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów w porównaniu ze szkołą średnią.
Badania NASK
Państwowy Instytut Badawczy NASK podjął się znów przeprowadzenia badań dotyczących korzystania z Internetu przez uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz techników. Badania pokazują, że każdy uczeń codziennie korzysta z Internetu. Tutaj nie ma znaczenia wiek, stopień kształcenia czy płeć. Współcześnie smartfon jest urządzeniem wielofunkcyjnym, zastępującym jednocześnie radio, telewizor, telefon, komputer stacjonarny, książki, wizyty w kinie oraz na koncertach.
Niepokojący jest fakt, że większe wskaźniki uzależnienia są wyższe wśród młodszej grupy wiekowej, co pokazuje, że problem ten się nasila i sygnały alarmowe są bardziej alarmujące. Dane te pokazały również, że zmniejsza się wiek, w którym rozpoczyna się samodzielne korzystanie z Internetu.
Motywy korzystania z Internetu przez młode osoby
Młode osoby zadeklarowały, że korzystają z Internetu w celu słuchania muzyki, oglądania seriali, filmów, do komunikowania się z rodziną oraz znajomymi oraz do aktywności w mediach społecznościowych. W social media nastolatkowie publikują własne zdjęcia czy filmy. Połowa z nich udostępnia swe treści tylko znajomym, a co czwarty respondent korzysta z profilu publicznego.
Czas korzystania z sieci
Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i ponadpodstawowych średnio spędzają w Internecie 4 godziny i 12 minut w ciągu dnia. Czas ten wydłużył się w porównaniu z badaniami przeprowadzonymi jeszcze 3 lata temu. Warto dodać, że nastolatkowie mają świadomość tego, że spędzają w Internecie zbyt wiele czasu, a połowa z nich zadeklarowała, że powinni znacznie mniej poświęcać go na tę aktywność. Rodzice tych osób raczej nie wprowadzają żadnych ograniczeń związanych z czasem korzystania z sieci oraz sposobami jej użytkowania.