Jak social media wpływają na dzieci?

Rozwój mediów społecznościowych przyczynił się do rozpowszechnienia korzystania z tego medium także i przez młodsze pokolenia. Rodzajów social media nie sposób wyliczyć, co chwilę jakiś inny tytuł sięga wyżyny popularności od Facebooka, Instagram, Snapchat, aż po słynny obecnie Tik Tok. W dzisiejszych czasach rzadko można spotkać osobę, która nie posiadałaby konta w serwisie społecznościowym. Słynne powiedzenie „Nie masz konta na Facebook’u – nie istniejesz” jeszcze bardziej zachęca do rejestracji a nawet wymusza, by wpisać się w wymagania współczesnej egzystencji. Rozwój mediów prowadzi do istotnej kwestii dotyczącej tego jaki mają realny wpływ na życie młodych ludzi. Warto mieć świadomość mechanizmów, działających w social media. Dzięki ich znajomości dzieci będą mieli okazję korzystać z nich w bezpieczny i pozytywny sposób.

Social media a wizerunek własnej osoby

Bardzo ważne jest to, by nastolatkowie publikujący coś w mediach społecznościowych nie fiksowali się tylko i wyłącznie na reakcjach na dany post. Trzeba uświadomić młodym osobom, że popularność nie jest równomierna ilości polubień pod opublikowanym wpisem czy zdjęciem. Uaktywnianie się w sieci ma być wyrazem chęci podzielenia się cząstką własnego życia oraz swoimi przekonaniami.

Bardzo często social media kreują wizję wyidealizowanej rzeczywistości. Trzeba o tym rozmawiać z dziećmi, by nie brały wszystkiego co widzą za pewnik. W mediach społecznościowych ludzie dzielą się swoimi najlepszymi momentami. Nie należy porównywać siebie, własnego wyglądu, życia czy uposażenia. Branie wszystkiego na poważnie może znacznie wpłynąć na osłabienie poczucia pewności siebie nastolatków. Trzeba dać im do zrozumienia, że nikt nie publikuje zdjęć kiedy wygląda niekorzystnie. Ludzie udostępniają fałszywy obraz siebie. Większość zdjęć poddanych jest retuszowi, edycji w specjalnych programach do obróbki zdjęć. Zestawienie ich z życiem realnym często ma niewiele wspólnego.

Jak social media wpływają na dzieci?

Media a pewność siebie nastolatków

W mediach społecznościowych istnieje szeroko pojęte przyzwolenie na wypowiadanie się na tematy, których nie podjęli by w życiu rzeczywistym. Istnieje większa zgoda na obrazę, bycie niegrzecznym i opryskliwym. Hejt jest dużym problemem w świecie wirtualnym. Kontakt młodej osoby z krytyką może negatywnie wpłynąć na jej własne postrzeganie siebie. Może znacznie osłabić jej samoocenę. Za wszelką cenę nie można pozwolić wpłynąć komentarzom internetowym na siebie.

Jak nauczyć dziecko bezpiecznego korzystania z sociali?

Trzeba zdać sobie sprawę, że ciągłe przebywanie w mediach społecznościowych może przyczynić się do pojawienia się uzależnienia oraz zwiększenia poczucia stresu. Bycie ciągle aktywnym rodzi obawę wśród młodych o to, by przez chwilę nie zostać bez aktualnych postów. Nie można pozwolić dzieciom, by stały się więźniami social mediów, ale by korzystały z nich w sposób rozsądny i bezpieczny. Odłączenie się od mediów społecznościowych jest istotnie ważne. Warto wprowadzić zasadę, by podczas posiłków czy wspólnych spotkań rodzinnych odłączyć się od Internetu i wszystkich urządzeń mobilnych. Kolejną kluczową zasadą jest to, by przed wejściem do sypialni telefony zostały w innym pomieszczeniu, by przed pójściem spać i po przebudzeniu się nie mieć z nimi kontaktu.