Dlaczego warto ograniczyć cukier w diecie dziecka?
Niestety w dzisiejszych czasach możemy zaobserwować wzrostową tendencje spożycia cukru i to także niestety wśród dzieci. Z cała pewnością jest to niepokojące zjawisko. Jaki wpływa ma cukier na zdrowie dzieci? Dlaczego warto go ograniczyć w diecie naszych pociech?
Cukier w diecie dziecka.
Obecnie w Polsce żyjemy w czasach, w których mamy bardzo szeroki dostęp do słodkich przekąsek. Ponadto należy zaznaczyć, że cukier jest składnikiem bardzo sporej części produktów przetworzonych. W wielu z nich jest to nawet jeden z głównych składników. Cukier znajdziemy między innymi w: gotowych daniach śniadaniowych, jogurtach owocowych, mlekach smakowych czy tez mieszankach płatków musli. Niektórzy nadal uważają, że słodycze w diecie malucha nie zaszkodzą jego zdrowiu. Należy jednak podkreślić, że proponując dziecku codziennie dosładzane przekąski narażamy je na niekorzystne konsekwencje zdrowotne w przyszłości. Dlaczego? Ponieważ utrudniamy mu tym samym wykształcenie zdrowych nawyków żywnościowych. Pamiętajmy, że dziecko, aby mogło rosnąć i rozwijać się w sposób prawidłowy potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety. Jeżeli dziecko od najmłodszych lat zostanie przyzwyczajone do dosładzanych produktów to zdecydowanie chętniej będzie sięgało po nie, zarówno teraz jak i w przyszłości, niż po zdrowe posiłki i tym samym zmniejszy spożycie wartościowych grup produktów. Często zdarza się, bowiem tak, że dziecko wiedząc, że może zjeść słodycze będzie odmawiało spożycia posiłków głównych.
Do czego prowadzi zwiększone spożycie cukru w diecie dziecka?
Konsekwencji nadmiernego spożycia cukru jest wiele należą do nich między innymi: rozwój próchnicy, nadpobudliwość psychoruchowa dzieci, czy też osłabienie apetytu i zmniejszenie tolerancji dla zdrowych posiłków. U dzieci, które już od najmłodszych lat wykształciły sobie preferencje do smaku słodkiego istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości. Jak wiadomo zarówno otyłość, jak i nadwaga mogą być przyczyną zmian zwyrodnieniowych stawów, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy też chorób sercowo- naczyniowych. Pamiętajmy, więc, że edukacja żywnościowa jest naprawdę bardzo ważna.