Czym objawiają się choroby neurologiczne?

Choroba neurologiczna dotykać może każdego, bez wyjątku na wiek czy płeć. W ich skład wchodzą bardziej prozaiczne choroby takie jak ból głowy oraz bardziej zaawansowane takie jak np. stwardnienia zanikowe boczne. Są to choroby bardzo często diagnozowane na świecie. Przykładem może być tutaj padaczka, na którą choruje około 50 milionów ludzi na całej Ziemi. Które zatem symptomy powinny być dla nas alarmujące? Kiedy powinno się udać do lekarza specjalisty?

Skąd się biorą choroby neurologiczne?

Choroby neurologiczne mogą być wywołane przez przeróżne procesy patologiczne, mające miejsce w układzie nerwowym i nie tylko. Zazwyczaj choroby te się nabywa, jednak mogą być również i wrodzone, tak jest w przypadku np. przepukliny oponowo-rdzeniowej. Niektóre z chorób neurologicznych są uwarunkowane genetycznie. Przykładem może być choroba Huntingtona czy rdzeniowy zanik mięśni. Poszczególne schorzenia neurologiczne powstają na skutek nieprawidłowego krążenia krwi, jak ma to miejsce np. przy udarze mózgu. Choroby te mogą również pojawiać się z powodu przebytych infekcji, zatrucia czy różnych urazów. Nieraz w układzie nerwowym dochodzi do gromadzenia się toksycznych substancji, co występuje przy chorobie Alzheimera. Symptomy neurologiczne mogą pojawiać się w momencie występowania innych schorzeń takich jak np. toczeń rumieniowaty układowy, cukrzyca czy encefalopatia wątrobowa. Mimo wymienionych powyżej tak wielu przyczyn chorób neurologicznych, w wielu chorobach tego typu nadal nie wiadomo co je jednoznacznie wywołuje.

Czym objawiają się choroby neurologiczne?

Jak rozpoznać chorobę neurologiczną?

Objawy jakie pojawiają się przy chorobach neurologicznych są bardzo zróżnicowane. Do tych zauważonych z pewnością zaliczają się zaburzenia czucia, koordynacji, afazja, agnozja, ruchy mimowolne, ból, deficyt siły mięśniowej, paraliż, problemy z narządami zmysłów, zaburzenia pamięci, świadomości, problemy z koncentracją uwagi, zaburzenia mowy, omdlenia, napady drgawkowe, problem z przemieszczaniem się oraz zaburzenia równowagi.

Zdarza się, że schorzenia neurologiczne mogą wywoływać symptomy charakterystyczne dla chorób czy zaburzeń psychicznych.  Mowa tutaj o urojeniach, omamach, zmianach osobowości, agresji, zaburzeniach nastroju czy lękach.

Jak dzielimy choroby neurologiczne?

W podręcznikach medycznych chorób neurologicznych występuje około 600. Dokonuje się ich podziału na choroby infekcyjne układu nerwowego np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, choroby neurodegeneracyjne np. choroba Alzheimera czy Parkinsona, zaburzenia otępienne, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego np. glejak wielopostaciowy lub oponiak, stwardnienie rozsiane, wodogłowie, wady wrodzone np. rozszczep kręgosłupa, różnego typu bóle głowy np. migrena, padaczka, dolegliwości dotyczące nieprawidłowości powiązanych z naczyniami krwionośnymi np. tętniak naczyń mózgowych, neuralgie, neuropatie, narkolepsja oraz choroby wywołane przez priony (encefalopatie gąbczaste).

Partnerem artykułu jest "Onkolmed, gdzie pracują tacy specjaliści, jak Neurolog Warszawa".