Wszystko, co musisz wiedzieć o soczewkach kontaktowych

Wszystko, co musisz wiedzieć o soczewkach kontaktowych

Soczewki kontaktowe znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Dają możliwość uprawiania sportów, nie zaparowują się oraz nie przesuwają się w trakcie noszenia. Istnieje kilka ich rodzajów: jednodniowe, miesięczne, progresywne, kolorowe oraz optycznie powiększające oczy. Poniżej znajdziesz wskazówki odnośnie prawidłowego zakładania szkieł kontaktowych, ich dopasowania oraz sposobu pielęgnacji.

Najważniejsze zalety soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe są bardzo wygodne, a nosząc je możemy uprawiać dowolne aktywności fizyczne. Soczewki zapewniają ponadto nieograniczone pole widzenia oraz nie zniekształcają obrazu. Szkła kontaktowe nie ulegają zaparowaniu, bez względu na pogodę.

Niezwykle istotny jest także sam aspekt wizualny – pomimo wady wzroku nosząc szkła kontaktowe wyglądamy zawsze tak samo. Szkła kontaktowe pozwalają także na zmianę koloru tęczówki oraz umożliwiają na noszenie w ich towarzystwie okularów przeciwsłonecznych.

Za pomocą soczewek kontaktowych możliwe jest skorygowanie krótko- i dalekowzroczności oraz astygmatyzmu. Soczewki jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne występują w mocach od +6 do -12, a kwartalne i roczne od +30 do -30.

Soczewki miękkie i twarde – czym się między sobą różnią?

Soczewki mają różne stopnie uwodnienia oraz przepuszczalności powietrza. Uwodnienie waha się w granicach od 30 do 75%. Najpopularniejszym rodzajem są soczewki miękkie, które wykonuje się z hydrożelu lub silikonowego hydrożelu. W stanie suchym posiada on właściwości twardego tworzywa organicznego, a po uwodnieniu staje się miękki i elastyczny.

Wśród soczewek miękkich wyróżniamy szkła korekcyjne, lecznicze oraz kosmetyczne, które służą do samej zmiany koloru tęczówki, a także korekcji wzroku. Soczewki mogą być noszone w systemie dziennym (zdejmuje się je na noc), elastycznym (możliwe jest ich noszenie podczas snu) oraz ciągłym (noszone stale przez np. 30 dni).

Soczewki twarde wytwarzane są z kolei z tworzyw organicznych o wysokiej tlenoprzepuszczalności. Są twarde oraz posiadają mniejszą średnicę od soczewek miękkich. Ich wadą jest natomiast to, że oczy potrzebują nieco więcej czasu, aby się do nich przyzwyczaić.

Soczewki progresywne i ich właściwości

Soczewki progresywne są polecane do noszenia dla osób po 40 roku życia, których wzrok w naturalny sposób uległ pogorszeniu. Ich działanie polega na dostosowywaniu się do odległości, z jakiej spoglądamy na obiekt. Ich noszenie zwalnia nas z obowiązku posiadania dwóch rodzajów okularów, do czytania oraz noszenia. Soczewki progresywne nadają się bowiem zarówno do bliży, jak i do dali.

Do noszenia soczewek progresywnych należy się jednak przyzwyczaić. Początkowo widzenie jest bowiem nieostre, a obrazy mogą powielać się. Przyzwyczajenie oczu może potrwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Jeśli po 2 tygodniach nasze oczy nadal nie przywykły do szkieł progresywnych warto skonsultować ten fakt z okulistą.

Soczewki kolorowe korekcyjne i nie korekcyjne

Soczewki kontaktowe kolorowe służą do pokreślenia naturalnego koloru tęczówki, jego zmiany, a także do optycznego powiększenia oczu. Występują zarówno w wersji korekcyjnej, jak i nie korekcyjnej, co pozwala na ich noszenie także osobom niecierpiącym na wady wzroku. Soczewki kolorowe pozwalają na:

- uwydatnienie naturalnego koloru tęczówki oka;

- zmianę koloru oczu;

- optyczne powiększenie oczu;

- nadanie spojrzeniu większej głębi.

W sprzedaży znajdują się także soczewki kolorowe z wzorami, np. dające efekt czerwonych oczu, przekrwionych gałek ocznych, zwężonej źrenicy, z wzorem szachownicy, krzyżyków i wiele innych. Ich noszenia nie zaleca się jednak osobom z wadami wzroku.

Jak prawidłowo dobrać i zakładać soczewki kontaktowe?

W celu dobrania odpowiednich soczewek powinniśmy zwrócić się do okulisty lub optometrysty. Podczas pierwszej wizyty lekarz zakłada na próbę soczewki, a po ok. 15 min. pyta pacjenta o jego samopoczucie. Jeśli wyczuwalny jest dyskomfort należy bowiem dopasować ich inny rodzaj. Podczas pierwszej wizyty specjalista uczy nas także prawidłowego sposobu zakładania szkieł.

Zakładanie szkieł kontaktowych zaczynamy zawsze od oka prawego. Wyjmujemy soczewkę z opakowania opuszkiem palca, ponosimy ją na wysokość oczu oraz sprawdzamy czy nie jej wygięta (soczewka powinna mieć półkolisty kształt). Podciągamy górną powiekę w górę, a dolną w dół. Palcem wskazującym kładziemy soczewkę na oku, odsuwamy palec i mrugamy. W celu wyjęcia soczewki ściągamy ją lekko ku dołowi i zbieramy z oka za pomocą kciuka i palca wskazującego.

Najważniejsze zasady higieny zakładania soczewek kontaktowych:

- przed dotknięciem soczewek należy dokładnie umyć ręce oraz opłukać je z resztek mydła;

- ręce wycieramy ręcznikiem pozbawionym pyłków i drobinek;

- do pojemnika na soczewki wlewamy zawsze świeżą porcję płynu i płuczemy go przed każdym użyciem;

- używane płyny muszą być zawsze w terminie przydatności do użycia;

- soczewki nosimy przez czas zalecany przez ich producenta;

- w razie zauważenia dyskomfortu podczas noszenia wyjmujemy soczewki i zastępujemy nową parą;

- do płukania oraz nawilżania soczewek wykorzystujemy wyłącznie płyny przeznaczone do pielęgnacji soczewek;

- soczewki zakładamy opuszkami palców, nie dotykamy ich paznokciami lub pęsetą.

Kto nie może nosić soczewek kontaktowych?

Przeciwwskazaniami do noszenia szkieł kontaktowych są: czynne infekcje, zespół suchego oka, cukrzyca typu 2 oraz obawa przed wkładaniem soczewek do oka.

Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych

Soczewki jednodniowe nie wymagają pielęgnacji, gdyż wieczorem po prostu je wyrzucamy. Soczewki systematycznej wymiany muszą być natomiast co wieczór czyszczone oraz dezynfekowane. W tym celu wykorzystujemy płyny wielofunkcyjne.

Konserwacja soczewek nie jest trudna. Szkła umieszczamy z zagięciu dłoni, wlewamy kilka kropel płynu oraz delikatnie pocieramy palcem ich powierzchnię. Obie soczewki wkładamy do pojemniczka wypełnionego płynem. Poleca się także korzystanie z kropel nawilżających do oczu, które minimalizują ryzyko podrażnień oraz dbają o optymalny poziom nawilżenia oczu w trakcie korzystania z soczewek.

Wszystko, co musisz wiedzieć o soczewkach kontaktowych

Dlaczego soczewki należy dobierać wyłącznie u specjalisty?

Zarówno pierwsze dopasowanie szkieł kontaktowych, jak i ich zmiana na inne powinny być dokonane przez specjalistę. Niezbędne jest bowiem przeprowadzenie badania kwalifikacyjnego, dopasowanie odpowiedniego rodzaju soczewek oraz uzyskania praktycznych informacji na temat ich zakładania, zdejmowania oraz konserwacji.

Lekarz w trakcie wizyty ustala także, jak często powinniśmy zgłaszać się na kontrolę w celu sprawdzenia stanu oraz zdrowia naszych oczu. Na badania powinniśmy chodzić regularnie, co ok. 6-12 miesięcy, jeśli wszystko jest w porządku lub częściej, jeśli noszenie szkieł powoduje problemy.

Soczewki kontaktowe i koszt ich zakupu

Noszenie soczewek kontaktowych w niektórych wypadkach opłaca się bardziej niż klasycznych okularów. Najdroższe są soczewki jednodniowe, z kolei najtaniej wychodzi noszenie szkieł długoterminowych. Do kosztów korzystania z soczewek należy doliczyć także wydatki na płyny do pielęgnacji soczewek, krople oraz inne akcesoria. Po dopasowaniu szkieł u lekarza kolejne pary możemy z powodzeniem kupować online, gdzie znajdziemy je w atrakcyjnych cenach.

Soczewki kontaktowe a codzienny make-up

Panie noszące soczewki kontaktowe nie muszą rezygnować z makijażu oczu. Oczy malujemy jednak dopiero po założeniu soczewek, a demakijaż wykonujemy po ich zdjęciu. Korzystając z kosmetyków w sprayu, np. lakierów do włosów czy dezodorantów, należy zamknąć oczy lub używać ich jeszcze przed założeniem soczewek.

Soczewki kontaktowe kontra zez

Szkła kontaktowe mogą być użytkowane także przez osoby z astygmatyzmem oraz zezem. Doskonale nadają się bowiem do „ćwiczenia” oczu oraz korekcji wady wzroku. Dobrze radzą sobie także w przypadku zeza. Zapewniają bowiem bardzo podobny wpływ na ustawienie oczy, co klasyczne okulary. W przypadku dzieci leczenie zeza za pomocą szkieł kontaktowych może być przeprowadzone po ukończeniu 10 r.ż. Do tego czasu wskazane jest bowiem noszenie okularów.

Decydując się na noszenie soczewek osoby mające zeza muszą jednak liczyć się z koniecznością skorygowania ich mocy w porównaniu do okularów. Wyższą moc stosuje się bowiem w przypadku nadwzroczności, a niższą w krótkowzroczności. W celu jej obliczenia stosowane są specjalne tabele.

Czym są soczewki japońskie?

Soczewki japońskie, oprócz zmiany koloru tęczówki, przyciemniają ją oraz optycznie poszerzają. Warto jednak wiedzieć, że soczewki tego typu nie posiadają właściwości korekcyjnych, nie ma także pewności, co do bezpieczeństwa ich stosowania. Ich noszenie może bowiem powodować nadmierne obciążenie oczu.