Jak dbać o implanty zębowe?

Wraz z postępem technologicznym w branży stomatologicznej, coraz ciekawsze możliwości stają się dostępne dla pacjentów, którzy kiedyś nie byli w stanie zastąpić brakujących zębów. Jednym z nowych rozwiązań jest implant dentystyczny. Szybko staje się popularny.

Co to jest implant dentystyczny?

Implant dentystyczny jest tytanową śrubą umieszczoną w szczęce pacjenta po usunięciu zęba. Można nim zastąpić pojedynczy brakujący ząb. Jednak wiele implantów zębowych można wykorzystać do zastąpienia kilku brakujących zębów jednocześnie lub w dłuższym terminie. Jest to uzależnione od potrzeb pacjenta. U tych pacjentów, którzy wymieniają tylko jeden ząb, wkłada się mały słupek i umieszcza koronę dentystyczną na samym implancie. Przy wymianie więcej niż jednego zęba, mostek można zamontować na więcej niż na jednym implancie. Niezależnie od liczby implantów, są mocniejsze i bezpieczniejsze w porównaniu do innych opcji.

Jak dbać o implanty zębowe?

Używaj pasty z fluorem.

Implanty dentystyczne są mocne i odporne na ubytki i choroby. Naturalne zęby i dziąsła nie mają takich właściwości. Aby zmniejszyć ryzyko próchnicy naturalnych zębów, używaj pasty z fluorem i płyn do płukania jamy ustnej. Pamiętaj, by myć zęby dwa razy dziennie przez około 3 minuty. Warto też szczotkować zęby po każdym posiłku. Tak jak w przypadku naturalnych zębów, należy dokładnie czyścić wszystkie powierzchnie implantów zębowych. Płytka nazębna nie może powodować problemów związanych z higieną jamy ustnej w przypadku implantów dentystycznych. Jednak nadal może się do nich przyczepić i powodować problemy takie jak u naturalnych zębów i dziąseł.

Wybierz najlepszą szczoteczkę.

Bez względu na to, czy masz naturalne zęby, czy implanty, zawsze wybieraj szczoteczkę dostosowaną do Twoich potrzeb. Możesz rozważyć międzyzębową szczoteczkę. Jest specjalnie zaprojektowana do czyszczenia mostków, aparatów dentystycznych i szerokich przestrzeni. Pozwala na większą zwrotność. Pomaga w opiece pooperacyjnej i pielęgnacji implantu dentystycznego. Niektórzy stomatolodzy zalecają szczoteczki elektryczne, zwłaszcza jeśli pacjenci mają ograniczoną sprawność manualną. Koniecznie porozmawiaj ze swoim dentystą, jaką szczoteczkę wybrać.

Jak dbać o implanty zębowe?

Używaj nitki dentystycznej.

To, że masz implant dentystyczny lub dwa, nie oznacza od razu, że pominąć nitkowanie. Twoje naturalne zęby i dziąsła nadal wymagają uważnej opieki. W przeciwnym razie możesz uszkodzić implant zębowy. Choroba przyzębia jest główną przyczyną niepowodzenia zabiegu. Jeśli chcesz mieć atrakcyjny i naturalny uśmiech, pamiętaj o dobrej pielęgnacji jamy ustnej. Codziennie szczotkuj zęby i używaj nici dentystycznej. Wtedy osiągniesz swój cel.

Unikaj zbyt dużej ilości cukru.

Cukier nie uszkadza implantów zębowych. Jednak nadal powoduje gromadzenie się płytki nazębnej, przyczyniającej się choroby dziąseł. Dlatego implanty i dziąsła są nadal podatne na choroby. To, co spożywasz, ma duży wpływ na zdrowie jamy ustnej. Cukry, skrobie i kwasy są dokuczliwe dla zębów i dziąseł. Nie musisz jednak z nich rezygnować. Po prostu zdaj sobie sprawę, ile jesz i zadbaj o profilaktykę.

 

Materiał przygotowany przy współpracy z Indexmedica.com.pl - Twój rentgen zęba realizowany przez specjalistów i najnowocześniejszym sprzętem.