Siłownia – czego nie może na niej zabraknąć?

Po wyczerpującym dniu w pracy lub na uczelni coraz więcej osób udaje się na siłownię, by popracować nad swoim ciałem. Dobrze wyposażone wnętrze przyciąga klientów, zachęcając do urozmaicania kolejnych ćwiczeń. Urządzanie siłowni nie jest prostym zadaniem. Co powinno się znaleźć w klubie treningowym?

Ławki ze stojakami

Ławeczki są niezbędnym elementem wyposażenia każdej siłowni. Być może brzmi to jak frazes, ale trening większości kulturystów i pasjonatów budowania masy mięśniowej odbywa się właśnie na ławkach. Wyciskanie na płaskiej lub skośnej ławce nie jest jedynym ćwiczeniem, które umożliwia ten sprzęt. Można z powodzeniem trenować mięśnie barków poprzez wznosy boczne czy mięśnie pleców poprzez oparcie o ławkę.

To sprzęt wielofunkcyjny, a ci bardziej pomysłowi wykorzystują go również do przysiadów czy hip thrustów. Nieodłącznym elementem tego stanowiska jest stojak, który pomoże w stabilizacji sztangi i ułożeniu jej w odpowiedniej pozycji przed rozpoczęciem ćwiczenia.

Gryfy, sztangi i hantle

Nawet jeśli właściciel siłowni dopiero kompletuje swój sprzęt, jednym z pierwszych zakupów powinien być pełny zestaw hantli, gryfów łamanych i prostych, a także sztang. Komponenty wykorzystywane są m.in. do przysiadów, przy wyciskaniu na klatkę piersiową, treningu bicepsów, tricepsów i barków. Hantle z kolei to uniwersalne sprzęty, które sprawdzają się w wielu rodzajach treningów.

Jak skompletować niezbędne akcesoria? Bogatą ofertę ma producent sprzetu sportowego Apus-Sports.com, który poszczególne sprzęty prezentuje w katalogu online. Asortyment zawiera nie tylko wspomniane wyżej komponenty niezbędne do treningu siłowego, ale i pełny zestaw akcesoriów dedykowanym treningom w strefie fitness.

Siłownia – czego nie może na niej zabraknąć?

Urządzenia kardio

Chęć budowania masy mięśniowej nie jest jedynym powodem, dla którego klienci pojawiają się na siłowni. Efektowny trening to taki, który łączy trening siłowy z kardio, czyli ćwiczeniami spalającymi tkankę tłuszczową. W tej oddzielnej strefie powinny pojawić się zatem maszyny wspomagające utratę nadmiaru wagi – orbitreki, bieżnie, rowerki pionowe i poziome czy symulatory chodu.

Dlaczego strefa kardio musi być wydzielona? Otóż nie każdy sportowiec pracujący nad budowaniem mięśni musi spalać tłuszcz, ponieważ są dyscypliny sportowe, w których jego wysoki poziom jest wręcz wskazany. Ponadto maszyny siłowe muszą być oddalone od siebie o co najmniej metr, aby umożliwić komfortowy trening osobom na sąsiednich stanowiskach. Taka konieczność nie zachodzi przy ustawianiu maszyn do kardio. Najlepiej więc, aby sprzęt w siłowni był zagospodarowany tak, aby poszczególne strefy nie kolidowały ze sobą.

Akcesoria

Aranżacja siłowni musi pozwalać na wykonanie zróżnicowanego treningu. Akcesoria, takie jak maty, piłki lekarskie czy space bary sprawdzą się w ćwiczeniach obwodowych, w których najchętniej biorą udział kobiety. Na siłowni nie może zabraknąć piłek gimnastycznych, steperów, winylowych hantli, popularnych kettlebells i rollerów, a także stojaków, które pomogą utrzymać uporządkowaną przestrzeń.