Wady chodzenia na wysokich obcasach
Chyba większość z kobiet ma w swojej szafie choć jedną parę ulubionych szpilek. Niektóre Panie nie wyobrażają sobie bez nich dnia, a dla niektórych są obuwiem ubieranym tylko i wyłącznie na specjalne okazje. Mimo tego, że kobieca sylwetka znacznie lepiej się w nich prezentuje to trzeba mieć świadomość co niesie za sobą zbyt częste chodzenie na szpilkach i jak to wpływa na nasze zdrowie, a w szczególności stawy.
Występowanie bólu stóp
Chyba dla nikogo ból stóp nie jest przyjemny. Jest on szczególnie znany kobietom, które spędziły na szpilkach kilkanaście godzin. Najczęściej właśnie jest spotykany wśród kobiet, chodzących w butach na wysokim obcasie. Trzeba być świadomym, że szpilki mogą przyczynić się do dolegliwości związanych ze stopami czy kręgosłupem. Często jest problemy ze stopami występują w momencie noszenia za małych czy niewygodnych butów. Może to doprowadzić nawet do ich deformacji. Problem ten częściej dotyczy kobiet, aniżeli mężczyzn.
Przyczyny bólu stóp
Jedną z głównych przyczyn jest zapalenie rozcięgna podeszwowego, które cechuje się bólem w okolicy stopy. Spotyka najczęściej osoby w średnim wieku. Do innych przyczyn należy halluks lub bardziej fachowo określany „paluch koślawy”. Objawia się tym, że największy palec jest skierowany do pozostałych, a po wewnętrznej stronie stopy uwydatnia się kość, którą bardzo łatwo można uszkodzić i wokół której pojawia się stan zapalny. Mogą być poddane leczeniu operacyjnemu. Ból stóp może być wywołany występowaniem modzeli, zapaleniem ścięgna Achillesa (powstaje przy zbytnim przeciążeniu ścięgna) lub nerwiakiem Mortona. Nerwiak ten to inaczej ucisk nerwów przez więzadło poprzeczne. Ból może nasilać się w stronę trzeciego i czwartego palca. Powstaje on w wyniku zbyt długiego ucisku na nerwy podeszwowe palców, które przechodzą przez więzadło poprzeczne palców. Tutaj niezwłoczna jest wizyta u ortopedy, który zleci wykonanie zdjęcia np. RTG i zleci wymianę obuwia oraz rehabilitację. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja.