Kardiolog – czym zajmuje się ten specjalista?
Choroby układu krążenia stanowią największe zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków. Są w naszym kraju najczęstszą przyczyną zgonów. Zawałom, niewydolności serca, udarom czy nadciśnieniu tętniczemu można w opinii ekspertów zapobiec w znakomitej większości przypadków poprzez wdrażanie działań profilaktycznych takich jak m.in. systematyczne wizyty u kardiologa.
Kim jest kardiolog i czym się zajmuje?
Kardiolog jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. W Polsce szkolenie kardiologów obejmuje dwie specjalizacje, a mianowicie kardiologię i kardiologię dziecięcą. Leczą oni takie choroby jak m.in.: choroba wieńcowa, zapalenie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niewydolność serca oraz zaburzenia rytmu serca. Zajmują się również wadami sercami – zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi. Do ich zadań należy także zapewnienie pacjentom podstawowej opieki medycznej oraz wspieranie ich w trakcie rehabilitacji. Kardiolodzy przeprowadzają różnego rodzaju badania oraz zabiegi, w tym również chirurgiczne. Przedmiotem ich pracy jest też profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego.
Kiedy trzeba udać się do kardiologa?
Z wizytą u kardiologa absolutnie nie wolno zwlekać w przypadku pojawiania się: powracającego bólu, ucisku lub pieczenia w klatce piersiowej, nawracających uderzeń krwi do głowy, duszności, zmian w rytmie serca, uczucia zmęczenia nawet po niewielkim wysiłku fizycznym, obrzęków twarzy oraz kończyn dolnych i górnych, powtarzających się omdleń i zasłabnięć, znaczącego spadku formy czy kołatań serca. Jeśli chodzi natomiast o wizyty o charakterze profilaktycznym, to ich częstotliwość podyktowana jest paroma ważnymi czynnikami. Kluczową rolę odgrywają tu wiek i ogólny stan zdrowia pacjenta oraz prowadzony przez niego tryb życia. Jeśli ktoś ma lub miał w rodzinie osoby, które cierpią lub cierpiały na choroby układu sercowo-naczyniowego, to również jest to ważna przesłanka przemawiająca za złożeniem wizyty w gabinecie kardiologicznym. Jest ona niezbędna także wtedy, gdy ktoś uprawia wyczynowo sport lub oczekuje na poważną operację.
Jak wygląda wizyta u kardiologa?
Wizyta u kardiologa – podobnie jak u każdego innego specjalisty – zaczyna się od przeprowadzenia przez lekarza wywiadu z pacjentem. Trzeba podać informacje dotyczące m.in. przebytych chorób, chorób przewlekłych, zabiegów chirurgicznych, przyjmowanych leków, chorób układu sercowo-naczyniowego w rodzinie etc. Potrzebne są też aktualne wyniki badań oraz karty wypisowe ze szpitala, o ile ktoś przechodził hospitalizację. Na podstawie danych zebranych wskutek wywiadu kardiolog przeprowadza określone badania. Na pierwszy ogień idą badania przedmiotowe, a w razie konieczności zlecane są takie badania jak np. echo serca, EKG, holter, USG tętnic szyjnych, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, angiografia itd. W najpoważniejszych przypadkach nieodzowne okazują się zabiegi inwazyjne, np. wszczepienie bajpasów czy wstawienie rozrusznika serca.
Artykuł napisany we współpracy z kardiologiem z Zielonek.