Pomoc psychologa dla dzieci

Psychika dziecięca jest bardzo wrażliwa na wszelkie bodźce, dlatego wstydem nie jest udanie się w tej sprawie do psychologa. Często rozmowa z obcym człowiekiem jest dla pociechy bardzo oczyszczająca, potrafi pozbyć się negatywnych emocji i myśli. Profesjonalni psycholodzy dziecięcy wiedzą w jaki sposób rozmawiać z nieletnimi i wzbudzić w nich zaufanie. Na czym konkretnie polega terapia psychologiczna dla dzieci?

Pomoc psychologa dla dzieci

Kompleksowa pomoc psychologiczna dla dzieci

Całkowicie normalnym zjawiskiem jest zapisywanie dzieci do specjalistów z dziedziny okulistyki, pediatrii, czy innych. Dlatego w przypadku trudności z okazywaniem emocji, wyrażaniem uczuć warto wspomóc się wizytą u psychologa. Poszukiwanie fachowej pomocy w tym zakresie nie jest powodem do wstydu, a może przynieść jedynie pozytywne skutki. Terapia psychologiczna to idealne wsparcie w przypadku, gdy dziecko nie nadąża pod względem rozwoju za swoimi rówieśnikami. Ważne jest bowiem znalezienie przyczyny takiego stanu, a następnie wdrożenie wspomnianej wcześniej pomocy terapeutycznej. Każdy taki problem trzeba z dzieckiem przepracować i nie ma w tym nic dziwnego, czy nienormalnego.

Wskazania do pomocy psychologa

Błędnym jest przekonanie, że psychoterapia dziecięca to ostateczność, gdy nieskutecznością wykazują się wszystkie inne metody wykorzystane przez rodziców. Tymczasem takie rozwiązanie ma rację bytu gdy jakiekolwiek zachowanie naszej pociechy wzbudza niepokój. Czasami jest to nieposkromiona agresja w stosunku do rówieśników, rodzeństwa, członków rodziny. Innym razem może to być zamknięcie w sobie, apatia, niechęć do zabawy i jakiejkolwiek aktywności. Rodziców powinno zaniepokoić także ewentualne moczenie nocne, czy zaburzenia funkcjonowania w społeczeństwie, na przykład podczas pobytu w przedszkolu. Pomoc psychologa dla dzieci jest potrzebna także w sytuacji, kiedy dziecko przeżyło jakąś traumę, tragiczne dla niego wydarzenie. Może to być rozwód rodziców, choroba, czy śmierć bliskiej osoby. To wszystko zawsze ma niemały wpływ na dziecięcą psychikę, którą trzeba wówczas wesprzeć.