Na czym polega igłoterapia punktów spustowych?
Igłoterapia punktów spustowych jest skuteczną terapią w leczeniu napięcia mięśniowego i skurczy. Często takie dolegliwości towarzyszą stanom zapalnym. To nowoczesny zabieg, który ma również na celu złagodzenie bólu mięśni. Jego popularność stale rośnie.
Na czym polega zabieg?
Podczas zabiegu specjalista używa kilku cienkich, krótkich igieł wykonanych ze stali nierdzewnej. Wprowadzane są przez skórę do mięśnia, aby uwolnić bolesne mięśniowo-powięziowe punkty spustowe. Sucha igłoterapia punktów spustowych powoduje najgłębsze uwalnianie tkanki. Dzięki temu zwiększa zakres ruchu i łagodzi ból. Nie wstrzykuje się tutaj roztworu jak w przypadku igły podskórnej podczas szczepienia na grypę. W przypadku suchego igłowania specjalista wykorzystuje tylko igły.
Jakie są zalety suchego igłowania?
Suche igłowanie może przynieść ulgę w bólu mięśni i złagodzić sztywność. Poprawia też elastyczność i zwiększa zakres ruchu. Dlatego ta metoda jest często stosowana w leczeniu urazów sportowych, bólu mięśni i fibromialgii.
Igła umieszczona w bolesnym, skurczonym mięśniu wyzwala lokalny odruch skurczowy. Jest to ważne zarówno pod względem diagnostyki, jak i terapii. Gdy igła zostanie włożona do mięśnia, powoduje kontrolowane uszkodzenie i odetnie od trzech do piętnastu tysięcy pojedynczych włókien mięśniowych. Ciało uważa, że igła jest obcym najeźdźcą i w odpowiedzi uaktywni układ odpornościowy. Uszkodzone włókna mięśniowe wywołują również reakcję zapalną. Wtedy cały organizm odpowiednio zareaguje, aby zwalczyć stan zapalny.
W jakich dolegliwościach warto zastosować igłoterapię?
Taką terapię warto zastosować w następujących dolegliwościach:
- ból szyi i pleców,
- ból ramienia,
- łokieć tenisisty/golfisty,
- bóle głowy,
- bóle bioder i pośladków,
- bóle kolan,
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- powięzi podeszwy,
- zwichnięcia więzadeł,
- chroniczny ból,
- obniżona wydajność sportowa.
Czy akupunktura i suche igłowanie to to samo?
Nie, nie jest to to samo. Igłowanie punktów spustowych opiera się na zachodnich badaniach medycznych i zasadach. Z kolei akupunktura wykorzystuje tradycyjną metodę chińską. Natomiast zarówno do jednej, jak do drugiej metody wykorzystuje się te same sterylne, jednorazowe igły ze stali nierdzewnej.
Czy zabieg jest bolesny?
Podczas wkładania igieł możesz odczuwać dyskomfort, ale wcale nie musisz. Wszystko zależy od Twojego poziomu bólu. Specyficzne manipulowanie igłą ma na celu wywołanie miejscowej reakcji skurczowej. Wtedy pacjent może odczuwać krótki, głęboki ból lub skurcz.
Jak się przygotować?
Zjedz lekki posiłek 1-2 godziny przed wizytą. Załóż luźne, wygodne ubranie, które możesz łatwo i szybko zwinąć lub zdjąć. Wtedy nie będziesz się denerwował w gabinecie.
Czego można się spodziewać po zabiegu?
Często już po pierwszym zabiegu zwiększa się zakres ruchu. Pacjent może łatwiej się poruszać. Wielu pacjentów zgłasza bolesność obszarów, które zostały poddane leczeniu. Dolegliwości bólowe zwykle ustępują po kilku godzinach, czasami po dwóch dniach. Niekiedy mogą się pojawić siniaki. Terapia zimnem lub ciepłem może złagodzić ból. Warto też wykonać odpowiednie ćwiczenia rozciągające.