W jaki sposób możemy chronić się przed koronawirusem?

11.03.2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię nowego koronawirusa, miało to związek z jego bardzo szybkim rozprzestrzenianiem się na świecie. Koronowirusa SARS-CoV-2 to wirus, który wywołuje chorobę o nazwie Covid-19. Jak się przed nim chronić?

Higiena, jako ważny element ochrony przed koronawirusem.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem warto przestrzegać zasad higieny osobistej. Szczególnie duże znaczenie ma częste i dokładne mycie rąk i to przy użyciu mydła lub preparatów odkażających na bazie alkoholu. Płyn do dezynfekcji dłoni powinien zawierać, co najmniej 60% alkoholu, a samo mycie rąk powinno trwać nie krócej niż 20 sekund. Należy również pamiętać o tym, żeby nie dotykać niemytymi rękami takich miejsc jak: oczy, usta i nos. Dezynfekcja biurek, klamek, włączników światła poręczy czy telefonu nie zajmuje wiele czasu, warto więc takie czynności wykonywać regularnie, gdyż na tego typu powierzchniach gromadzi się bardzo wiele chorobotwórczych drobnoustrojów. Pamiętajmy, że podczas spożywania posiłku nie należy korzystać z telefonu komórkowego. Stół kuchenny to naprawdę nieodpowiednie miejsce do tego, aby kłaść na nim telefon. Zawsze podczas kaszlu i kichania należy zakrywać usta i nos. W tym celu możemy użyć chusteczki lub po prostu zasłonić usta i nos zgiętym łokciem. Dzięki temu zapobiegamy rozprzestrzenianiu się wirusów i zarazków w naszym otoczeniu.

W jaki sposób możemy chronić się przed koronawirusem?

Dystans i maseczki ochronne.

Aby uchronić się przed zachorowaniem na Covid-19 należy unikać, na tyle ile to możliwe, zatłoczonych miejsc, dużych skupisk ludzi, a także podróży do krajów, w których odnotowuje się zwiększoną liczbę nowych przypadków zarażenia koranowirusem. Warto pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości, która wynosi minimum 1,5 metra od innych osób. Starajmy się przestrzegać tej zasady zwłaszcza w kontaktach z osobami, które kaszla, kichają bądź gorączkują. W miejscach publicznych oraz środkach transportu publicznego należy zasłaniać usta i nos za pomocą maseczek ochronnych lub odzieży. Warto przy tym dodać, że takie maseczki musza być regularnie sterylizowane w temperaturze, co najmniej 60 stopni Celsjusza.