Haluksy - co to jest i jak je leczyć

Gdy bolą stopy, warto znaleźć przyczynę i jak najszybciej  jej przeciwdziałać. Wszak stopy to podstawa, dosłownie i w przenośni. Dolegliwości bólowe potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i obniżyć jego jakość. Jeżeli ból zlokalizowany jest przy palcach, a duży paluch zdaje się zmieniać położenie, nachodzić na sąsiadujące palce mamy do czynienia z haluksami. 

Dobry ortopeda prywatnie w Krakowie może podpowiedzieć skuteczne w danym przypadku metody leczenia, oraz w razie potrzeby skierować na leczenie operacyjne.

Haluksy - co to jest?

Halux, inaczej paluch koślawy to choroba zwyrodnieniowa. Polega na tym, że największy palec u stopy zaczyna się wykoślawiać, kierować do wewnątrz. Nie jest to tylko defekt kosmetyczny, ponieważ haluxy niestety łączą się z dolegliwościami i z bólem. 

Co więcej, często łączy się to z urazami i otarciami wystającej, zmienionej chorobowo części stopy. W niektórych przypadkach ból potrafi utrudnić chodzenie. 

Co jest przyczyną haluksów? Najczęściej obwinia się za to obuwie o wąskich czubkach, oraz buty na obcasie, niemniej wpływ na wystąpienie tego schorzenia ma wiele czynników. Przede wszystkim, bardziej predysponowane do niego są kobiety. Co więcej, występowaniu haluksów sprzyja płaskostopie, nieprawidłowa budowa kości śródstopia, nadwaga i związane z nią przeciążenia. Bardzo istotne są czynniki genetyczne - jeżeli członkowie rodziny borykają się z tym schorzeniem istnieje duże prawdopodobieństwo, że może wystąpić i u nas. 

Haluksy - co to jest i jak je leczyć

Jak leczyć haluksy

Z problemem palucha koślawego boryka się wiele osób, dlatego też współczesna medycyna ma w zanadrzu wiele możliwości. Są to kliny, rozpórki oraz tzw. separatory które po umieszczeniu między dużym, a drugim palcem u stopy korygują położenie palucha przez cały dzień. Istnieją również rozmaite aparaty korygujące, jak również ćwiczenia rehabilitacyjne. 

W ofercie sklepów medycznych można znaleźć też specjalne ochronne nakładki chroniące zmienioną chorobowo część stopy przed otarciami, bądź nawet specjalistyczne obuwie stworzone z myślą o stopach z tym problemem.

 Niestety, schorzenie to ma charakter postępujący, więc wiele z tych metod pomoże tylko na jakiś czas. Czasami warto zwrócić uwagę na operacyjne metody leczenia haluksów. Ortopeda prywatnie w Krakowie doradzi co w danym przypadku będzie najlepsze. 

Operacyjne leczenie haluksów

Istnieje kilka metod leczenia operacyjnego. Przed zabiegiem ortopeda prywatnie w Krakowie   musi dokładnie ocenić stan stawu. Chodzi o Przed  stabilność stawu śródstopno-paliczkowego palca pierwszego oraz stopień jego zwyrodnienia. Co więcej, mierzone są pomiędzy kośćmi śródstopia i paliczkiem palucha ze zmianą. Jak każda operacja jest to zabieg inwazyjny. Należy przygotować się na trwający kilka tygodni okres rekonwalescencji jak również odpowiednią rehabilitację.

Rehabilitacja haluksów może opierać się na terapii manualnej mającej na celu rozluźnienie napiętych mięśni. Dobrze też wzmacniać osłabione partie mięśniowe, poprzez ćwiczenia. Przede wszystkim warto reagować szybko, gdy problem się zaczyna.