Dlaczego warto jeść jabłka?

Jabłka są jednym z najbardziej popularnych i pysznych owoców na świecie. Gaszą pragnienie i zaspokajają ochotę na słodycze. Istnieje ponad 7500 odmian tych pysznych owoców. Występują w różnych kolorach: czerwonym, żółtym i zielonym. Są bogatym źródłem antocyjanów i garbników.

Dlaczego warto jeść jabłka? 

Wartości odżywcze jabłek

Jabłka są bogate w wiele niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Nie zawierają tłuszczu, sodu i cholesterolu. Zawierają przeciwutleniacze, potas, błonnik, witaminę C, niektóre witaminy z grupy B (niacyna i witamina B6). Do innych ważnych składników odżywczych zawartych w jabłkach możemy zaliczyć wapń, witaminę K, żelazo, miedź, fosfor i magnez. Są również wypełnione fitoskładnikami i flawonoidami, takimi jak kwercytyna, epikatechina, florendzina i inne związki polifenolowe. Są potęgą odżywczą i skutecznie zaspokajają głód.

Pomoc w trawieniu

Jabłka są bogate w błonnik rozpuszczalny. Pomaga w poprawie trawienia. Regularne spożywanie jabłek zapewnia płynne ruchy jelit i zapobiega zaparciom, biegunkom, zespołowi jelita drażliwego i innym zaburzeniom żołądka. Zapewnia prawidłową pracę serca i zmniejsza ryzyko miażdżycy.

Dlaczego warto jeść jabłka? 

Pozostałe korzyści zdrowotne

Regularne spożywanie jabłek może zmniejszyć ryzyko raka płuc i okrężnicy. Jabłka zawierają pektynę, czyli rodzaj błonnika, który działa jak probiotyk. Zmniejszają też ryzyko udarów zakrzepowych u kobiet i mężczyzn.

 

Jabłka są przydatne w leczeniu anemii, ponieważ są bogatym źródłem żelaza. Zwiększają liczbę czerwonych krwinek. Dlatego nie tylko zapobiegają anemii, ale również zapewniają odpowiednie dotlenienie podstawowych narządów. Poprawiają krążenie krwi i prawidłowe funkcjonowanie narządów.

 

Jabłka są bogate w witaminę C, związki przeciwutleniające i białko. Mogą odgrywać główną rolę w zapobieganiu osłabieniu, zwiększaniu odporności i poprawie napięcia mięśniowego. Pomagają w odtruwaniu organizmu i poprawie ogólnego stanu zdrowia. Kontrola cukru we krwi jest niezbędna u cukrzyków, a polifenole w jabłkach obniżają wchłanianie glukozy.

 

Jedzenie jabłka pomaga w czyszczeniu zarówno zębów, jak i dziąseł. Właściwości antybakteryjne owoców chronią bakterie i wirusy przed zakażeniem organizmu. Jabłka stymulują również wydzielanie śliny (związek alkaliczny) i zmniejszają zdolność bakterii do namnażania się i wzrostu bakterii w jamie ustnej. Jabłka są bogate w antyoksydanty, dlatego chronią przed stresem oksydacyjnym, chorobą Alzheimera i innymi chorobami neurodegeneracyjnymi.