Sushi - przekąska na zdrowie!
Organizujesz imprezę? Chcesz pozytywnie zaskoczyć swoich gości? W takim razie pomyśl o sushi. Nie tylko ładnie wygląda, ale też doskonale smakuje. Występuje w różnych kolorach i kształtach, dlatego wcale nie musisz się tu ograniczać. Wspaniale pasuje do imprezy w stylu japońskim. Piękno sushi tkwi w jego świeżości i prostocie. Początkowo nieznane słówka mogą Cię onieśmielać. Odważ się i otwórz na nowe doświadczenia kulinarne!
Czym jest sushi?
Podczas gdy potocznie kawałek ryby zawijanej z wodorostami i ryżem określamy jako sushi, tak naprawdę odnosi się tylko do lepkiego ryżu w occie. “Sashimi” odnosi się do surowej ryby. Na potrzeby tego artykułu, będziemy jednak używać słowa “sushi” w potocznym rozumieniu, by nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania. Warto jednak o tym pamiętać.
Jeśli jeszcze nigdy nie próbowałeś sushi, być może przeraża Cię jedzenie surowej ryby. Chcielibyśmy jednak trochę Cię tutaj uspokoić. Po pierwsze nie każde sushi zawiera surową rybę. Niektóre maki(rolki) mają gotowane składniki, a inne zawierają tylko warzywa, takie jak awokado, słodkie ziemniaki lub ogórek.
Co ważne, ryba do sushi jest o wiele świeższa i wyższej jakości niż zwykły stary łosoś ze sklepu spożywczego. Szefowie kuchni są dumni z tego, że używają doskonałych składników.
Popularne słówka związane z japońską kulturą
Maki to rolowane sushi. Cieszy się ogromną popularnością. Możesz je nawet spotkać w sklepach spożywczych. Uramaki to rolowane, krojone sushi z ryżem i wodorostami. Z kolei sashimi to pokrojona surowa ryba, często maczana w różnych sosach, od sojowego do tego na bazie octu. A może masz ochotę na nigiri, czyli pokrojoną, surową rybę podawaną z odrobiną ryżu? Nori to wodorosty owinięte wokół składników i/lub ryżu, a shoyu oznacza sos sojowy. Wasabi to japoński chrzan, zielona pasta podawana z boku zamówienia z marynowanym imbirem. Pamiętaj, by stosować go z umiarem, ponieważ jest bardzo ostry. Tempura to ryba lub warzywa delikatnie smażone w cieście. Możesz ją jeść samą lub jako składnik maki.
Do sushi można użyć prawie każdy rodzaj ryby. Dużą popularnością cieszy się sake (łosoś), unagi (węgorz), ebi (krewetka), kani (krab), maguro (tuńczyk). Nie bój się zamawiać catering sushi, używając japońskich słów.
Jak jeść sushi?
Zazwyczaj jada się je, używając pary pałeczek, co prawdę mówiąc, wymaga pewnej praktyki. Cokolwiek robisz, nie pocieraj o siebie drewnianych pałeczek, jakbyś próbował rozpalić ogień przy stole. To niegrzeczne, sugerujesz, że jedzenie jest kiepskiej jakości. Możesz jeść sushi rękami, nawet w restauracji. Jeżeli dalej czujesz się niekomfortowo, poproś o widelec.
Na talerzu dostaniesz wybrane sushi, porcję wasabi i cienkie kawałki marynowanego imbiru. Wlej odrobinę sosu sojowego do naczynia i zanurz jeden kawałek sushi, rybią stroną do środka. W ryż wsiąkłby jak gąbka, a brązowa kąpiel zrujnowałaby wszystko. Jeśli lubisz pikantne potrawy, posmaruj sushi wasabi, ale nie dodawaj go za dużo, bo zamaskujesz delikatną słodycz ryby. Włóż kawałek i przeżuwaj do końca, by rozkoszować się wszystkimi smakami. Weź łyk sake, a następnie zjedz kawałek imbiru. Jego łagodny smak oczyści podniebienie i przygotuje Cię na kolejny kęs, co jest szczególnie ważne, jeśli zamówiłeś różne rollsy. Powtarzaj wszystkie kroki, aż będziesz najedzony,