Źródła problemów z pamięcią u osób starszych

Osoby starsze bardzo często borykają się z dolegliwościami różnego pochodzenia, pomoc ze strony najbliższych jest więc najbardziej wskazana. Wśród najczęściej występujących problemów znajdują się kłopoty ze słuchem. Można wyróżnić co najmniej dwa podłoża takich zaburzeń. Może to być jeden z fizjologicznych objawów starzenia lub zaniki pamięci spowodowane rozwojem poważnych chorób. Do takich zalicza się między innymi Alzheimera, który często jest dziedziczny.

Źródła problemów z pamięcią u osób starszych

Fizjologiczne zaburzenia pamięci – efekt uboczny starzenia

W przypadku, gdy osoba starsza nie może przypomnieć sobie czyjegoś nazwiska, numeru telefonu, czy szczegółów z wydarzenia mającego miejsce dawno temu – nie ma powodów do niepokoju. Jest to całkowicie normalne, zdarza się również osobom młodszym. Zazwyczaj takie zaburzenia są chwilowe i dotyczą określonych sytuacji, nie oddziałują natomiast w żaden sposób na samodzielność danej osoby. Jeżeli babcia lub dziadek nie ma problemów z rozpoznawaniem członków najbliższej rodziny, dba o higienę, zna adres swojego zamieszkania – nie ma powodów do obaw. Najważniejsze jest zachowanie sprawności intelektualnej, która pomimo starszego wieku powinna występować.

Utrata pamięci spowodowana chorobą

Niestety, zdarzają się przypadki o wiele trudniejsze, wówczas najważniejsza jest sprawna reakcja otoczenia. Uwagę powinno zwrócić się na utrzymujące się dłużej otępienie, potocznie nazywane demencją. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze stopniowym zanikaniem neuronów odpowiedzialnych za samodzielne funkcjonowanie. Diagnoza zazwyczaj jest bezlitosna – Alzheimer. Nie dotyczy to wyłącznie osób po 80. roku życia, gdyż problem może się rozpoczynać już po ukończeniu 65 lat. Ryzyko jest tym większe, jeśli w poprzednich pokoleniach występowała już wspomniana choroba. Osobą schorowaną powinna zajmować się bliska osoba, a właściwie kilka – należy właściwie zadbać o komfort starszego człowieka. Może to pozostawić trwały ślad w psychice najbliższych, jednak ludzkim odruchem jest okazanie pełnego wsparcia i zapewnienie opieki.