Czy opiekunem seniorów może być także mężczyzna?

Niegdyś obowiązek opieki nad starszymi członkami rodziny w całości spoczywał na ich dzieciach wnukach i dalszych krewnych. Dzisiaj, gdy społeczeństwa gwałtownie się starzeją, opieka taka jest niemożliwa, gdyż seniorów w rodzinach jest zbyt dużo względem młodych ludzi. Dlatego coraz częściej zatrudnia się opiekunów osób starszych, którzy wspierają seniorów w codziennych czynnościach oraz dotrzymują im towarzystwa, aby podopiecznym nie doskwierała samotność. 

Idealny opiekun osób starszych 

Należy wyraźnie zaznaczyć, że praca opiekuna nie jest dla osób, którym zależy tylko na zarobku. W tym zawodzie motywacja finansowa nie wystarczy, aby dobrze wypełniać powierzone zadania. Niezbędna jest chęć pomagania, wysoki poziom empatii i zrozumienia. Jednak to nie wszystko, opiekun osoby starszej powinien być osobą przyjazną i sympatyczną. Niezwykle istotnym zadaniem jest bowiem zapewnienie podopiecznemu miłego czasu. Starsi ludzie cierpią z powodu samotności, poczucia braku przydatności i ciężaru, jakim ich zdaniem są dla własnej rodziny. Dlatego tak ważny jest kontakt z osobą, która jest wobec nich przyjazna, chętnie towarzyszy im podczas spacerów, oglądania telewizji czy innych rozrywek. Ostatnia z najważniejszych cech dobrego opiekuna to cierpliwość. Osoby starsze poruszają się wolniej, ponadto często mają problem z rozumieniem i kojarzeniem przekazu, szczególnie jeżeli cierpią z powodu demencji lub choroby Alzheimera. Niezbędne jest zrozumienie ograniczeń seniorów, aby móc się nimi dobrze zająć. 

W przypadku seniorów obłożnie chorych opiekun musi być w stanie wypełniać zadania pielęgniarki, czy też opiekuna środowiskowego. Rzecz w tym, iż niezbędna jest podstawowa wiedza medyczna oraz doświadczenie w pracy z tego typu podopiecznymi. Stąd też do opieki nad chorymi seniorami najczęściej zatrudnia się opiekunki z wykształceniem pielęgniarskim. 

Czy opiekunem seniorów może być także mężczyzna?

Zdolności psychologiczne 

W starszym wieku wiele osób odczuwa zrezygnowanie i brak chęci do jakiejkolwiek aktywności fizycznej lub umysłowej. Natomiast ruch fizyczny, jak i wysiłek umysłowy są niezbędne, aby podtrzymywać względną sprawność. Stąd też opiekun osób starszych powinien posiadać zdolność zmotywowania podopiecznego do działania. Jego zadaniem jest zachęcenie go do gier logicznych, czy wyjścia na spacer. 

Praca poza granicami kraju 

Pomimo iż w Polsce również rośnie zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych, wielu, być może nawet większość z nich wybiera wyjazd do Niemiec, czy Skandynawii. Nie powinno to dziwić, gdyż warunki pracy są tam o wiele lepsze. W Niemczech opiekun osób starszych może liczyć na zarobki nawet 3-4x większe niż w Polsce. Ponadto, o ile współpracuje z uczciwą agencją pośredniczącą, podpisuje umowę o pracę, przez co przysługuje mu pełen pakiet ubezpieczeń społecznych. Niestety w Polsce opiekunowie wciąż pracują głównie w szarej strefie. 

Wyjeżdżając do pracy poza granicami kraju, niezbędne jest nawiązanie współpracy z agencją pośredniczącą. Ważne, aby była to dobrze znana i zaufana firma. Nie brakuje bowiem nieuczciwych pośredników, którzy nie zapewniają godziwych warunków pracy. Praca opiekuna jest w Niemczech, jak i w wielu innych krajach europejskich, bardzo szanowana, dlatego za wykonywanie jej nielegalnie, bez umowy o pracę, grożą poważne konsekwencje natury prawnej. 

Znajomość języka obcego 

Przeważnie od opiekunów wyjeżdżających z Polski wymaga się jedynie podstawowej znajomości języka obcego, która jednak jest absolutnie niezbędna. Przede wszystkim, wiele wspomniano wcześniej o tym, jak ważne jest nawiązanie dobrego kontaktu z podopiecznym. Nie jest to oczywiście możliwe, jeśli opiekun i senior nie mówią w tym samym języku. Poza tym opiekun osób starszych, który nie posługuje się językiem niemieckim, nie zrozumie poleceń, nie załatwi żadnej sprawy w urzędzie, i często może mieć nawet problem ze zrobieniem zakupów. 

Praca opiekuna seniorów, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, może być wielce satysfakcjonująca. Niezbędne są jednak odpowiednie cechy charakteru opiekuna. Wykonywanie zawodu zagranicą, np. w Niemczech, niektórym wydaje się niebezpieczne, jednak współpraca z zaufaną agencją pośredniczącą gwarantuje dobrą płacę i zadowalające warunki zatrudnienia.