Jak przebiega leczenie ortodontyczne

W dzisiejszych czasach dbałość o wygląd jest na porządku dziennym. Nie może to dziwić z uwagi na wszechobecność mediów społecznościowych, gdzie kreowana jest moda na nienaganny wygląd, a kanony piękna znacząco wykraczają poza wygląd przeciętnego człowieka. Stąd duża popularność aparatów ortodontycznych. Przed ich założeniem, należy jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Kwalifikacja do leczenia ortodontycznego

Do leczenie ortodontycznego może zostać każda osoba, która posiada jakąkolwiek wadę zgryzu. Leczy się zarówno drobne przesunięcia zębów, jak i te poważne, znacząco wpływające na kształt szczęki. O tym, czy dana wada zgryzu, kwalifikuje się do leczenia, czy niema takiej konieczności, najlepiej zdecyduje lekarz ortodonta. Najbardziej podatne na leczenie są dzieci, u których kości nie są jeszcze zrośnięte, więc są bardziej plastyczne. U nastolatków proces twardnienia kości, także nie jest jeszcze skończony, przez co ich leczenia również przebiega stosunkowo szybko. Najdłużej natomiast, trwa to u osób dorosłych, które mają już uformowaną szczękę.

Niemniej skuteczne leczenie można przeprowadzić w każdym wieku.

Jak przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego

Najważniejszymi przeciwwskazaniami do leczenie wad zgryzu za pomocą aparatu, są jakiekolwiek schorzenia związane z zębami. Wszelkiego rodzaju zmiany próchnicowe powinny być całkowicie wyleczone przed założeniem aparatu. Nie ma także możliwości, aby założyć aparat na zęby, które są w trakcie leczenia kanałowego. Po upewnieniu się, że wszystkie zęby są zdrowe, należy jeszcze przeprowadzić zabieg usuwania kamienia nazębnego. O tym wszystkim poinformuje dentysta lub ortodonta, który będzie przygotowywał pacjenta do założenia aparatu.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego, należy przygotować się na to, że pierwsze tygodnie mogą być nieprzyjemne. Niektórzy znoszą je lepiej, inni gorzej, jednak niemal wszyscy twierdzą, że odczuwają przynajmniej lekki ból szczęki. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż samo leczenie polega na fizycznym rozpychaniu szczęki przez aparat. Po pierwszy kilku tygodniach, ten lekki ból powinien ustać, a pacjent całkowicie przyzwyczaja się do obcego ciała założonego na zęby.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne

Poza fizycznym bólem, występuje też dyskomfort psychiczny. Wielu pacjentów ma problem z tym, aby przyzwyczaić się do aparatu. Niekiedy potęgowane jest to przez skaleczenia języka lub wewnętrznej części policzków. Najtrudniej jest się przyzwyczaić osobom, które mają założony aparat na wewnętrznej stronie zębów. Takie umiejscowienie sprawia, że regularnie podrażnia od język, przez co nie daje o sobie zapomnieć.

Jak dbać o higienę

Dentyści i ortodonci zwracają uwagę na to, jak ważne jest dbanie o higienę, szczególnie gdy nosi się aparat. Pod metalowymi częściami, mogą zalegać resztki pokarmu, co sprzyja rozwojowi bakterii, bardzo negatywnie wpływając na zęby. Dlatego należy je dokładnie szczotkować co najmniej kilka razy dziennie i porządnie.

Materiał o aparat ortodontyczny w Dentocentrum.pl.