Medycyna niekonwencjonalna

Dlaczego warto pić zioła?

Zioła pito już w okresie starożytności, gdy jeszcze nie znana była farmakologia to właśnie zioła były najważniejszym sposobem na walkę z różnego rodzaju dolegliwościami. Dziś pije się je profilaktycznie, by mieć lepszy sen, trawienie czy poprawić wygląd cery.

Jak parzyć zioła?

Gdy już zaczęto pić zioła to warto także robić to regularnie przez dłuższy okres czasu. Zioła powinno się pić zaraz po ich zaparzeniu. Muszą one być świeże, nie wolno używać spleśniałych ziół, albo z takich opakowań, które nie mają etykiety. Gotowe herbatki ziołowe to alternatywa, gdy nie ma czasu na zbieranie i suszenie ziół.

Zioła najlepiej przygotować w żaroodpornych naczyniach, ważne jednak będzie to, by emalia nie odpryskiwała z naczyń, ponieważ to może grozić jej przedostaniem się do naparu. Warto inwestować w specjalne zaparzacze do herbaty, można zioła parzyć w termosie, by popijać je w ciągu dnia. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre zioła zawierają białko roślinne i nie mogą być w pojemniku dłużej niż 12 godzin, ponieważ będą się psuć.

Medycyna niekonwencjonalna

Napar z czystka na detoks

W składzie znajduje się wiele polifenoli oraz ma on właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze. Dlatego czystek radzi sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych i problemami skórnymi. Można przeprowadzać nim detoks, ponieważ usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu. Sprawdza się więc świetnie u palaczy. Warto płukać nim jamę ustna, by zadbać o jej higienę i wybielanie zębów.

Mięta pieprzowa na dolegliwości żołądkowe

Mięta to zioło w medycynie znane od wielu lat. Przede wszystkim mięte stosuje się na problemy z układem pokarmowym. Gdy ktoś czuje się przejedzony i boli go brzuch czy jelita to mięta pieprzowa będzie świetnym wyborem.

Skrzyp polny na włosy i paznokcie

Skrzyp to popularny chwast polny, która ma cenne dla zdrowia właściwości. Doskonale wpływa na regulowanie przemiany materii i leczy wrzody. Pomaga w przypadku problemów z nerkami, reumatyzmem czy przy gojących się trudno ranach. Skrzyp będzie wzmacniał włosy oraz paznokcie.

Bratek na poprawę cery

Bratek to inaczej fiołek trójbarwny. Szczególnie ceniony w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Herbata z bratka działać będzie oczyszczająco, napotnie i wpływa na prace układu moczowego. Dzięki temu można pozbyć się z organizmu toksyn. Bratek zmniejsza ciśnienie krwi, bóle reumatyczne oraz ułatwiać będzie odchudzanie. Polecany będzie osobom, które mają problem z zatrzymywaniem wody w organizmie.

Zioła stosuj z umiarem

Jeśli ktoś chce stosować zioła powinien wiedzieć, że bardzo ważne będzie zachowanie umiaru oraz zdrowego rozsądku. Połączenie mięty, melisy czy szałwii to na pewno wiele cennych witamin i składników mineralnych. Jeśli jednak wypijemy takiego zestawu zbyt dużo to poczujemy suchość w ustach, mogą pojawiać się zmiany skórne. Dlatego zanim przygotujemy mieszankę na pewno warto będzie sprawdzić poszczególne zioła pojedynczo i obserwować jak na ich stosowanie będzie reagował organizm, by ewentualnie wiedzieć, co działa na nasz organizm źle.