Ruch to zdrowie

W zdrowym ciele, zdrowy duch. To stare powiedzenie jest bardzo prawdziwe, ponieważ korelacja pomiędzy stanem organizmu, a jego zdolnościami mentalnymi jest jak najbardziej oczywista dla wszystkich lekarzy. Dobra kondycja fizyczna bezpośrednio przekłada się na poprawę zdolności mentalnych i zdrowia całego organizmu człowieka. Niestety, współczesny świat sprawia, że coraz więcej osób prowadzi siedzący, ospały tryb życia. Ma na to wpływ oczywiście przede wszystkim automatyzacja i industrializacja rzeczywistości nas otaczającej.

Siedzący tryb życia

Typowy dla współczesnego człowieka siedzący tryb życia jest w zasadzie nieznany dla nas ewolucyjnie. Dlatego osoby, które chcą zachować odpowiedni stan ciała i mieć dobrą kondycję fizyczną powinny sięgać po trochę starsze na to metody, powinny stale zażywać ruchu. Jednym z nieortodoksyjnych, ale jak najbardziej logicznych sposobów na zażywanie odpowiedniej ilości ruchu jest rąbanie drewna. Ta bardzo prosta i skuteczna metoda była wykorzystywana w bardzo wielu różnych środowiskach, czasami nawet w zakonach kontemplacyjnych, gdzie zakonnice i zakonnicy nie mieli za wiele do roboty. Czasami nawet pomysł z pracą fizyczną szedł dalej i pojawiły się zakony, w których zakonnice i zakonnicy po prostu pracowali na roli, a nierzadko robili to boso, by efekt był możliwie największy dla kondycji ciała.

Osoby świadome mechanizmów zarządzających ludzkim organizmem spędzają istotną część swojego czasu wolnego na zażywaniu ruchu, ponieważ wiedzą, że jest to nie tylko sposób na podniesienie jakości życia, ale także na jego znaczne wydłużenie. Dawniej nie było wielkim problemem, by organizm się odpowiednio dużo poruszał. Wszędzie trzeba było się dostać pieszo, bo transport konny zarezerwowany był tylko dla bogatszych osób, a do tego też wiązał się z określonymi wymaganiami. Zwykły człowiek nie potrzebował nawet tak bardzo dodatków w postaci rąbania drewna, ponieważ w ciągu zwykłego dnia wystarczająco się nachodził, by wyrobić odpowiednie limity ruchu.

Ruch to zdrowie

Ćwiczenia fizyczne

Obecnie notujemy drastyczny wzrost świadomości, jakie znaczenie ma ruch dla naszego organizmu. Wiemy teraz i jest to wiedza powszechna, że ruch to zdrowie. Ćwiczenia fizyczne są w stanie poprawiać działanie wszystkich organów w naszym ciele i tym samym ulepszać wszystkie cechy ludzkiego organizmu. Ruch poprawia krążenie i natlenia organizm. W ten sposób ciało się lepiej oczyszcza, a wiele chorób ma możliwość rozwoju także dlatego, że części organizmu zostają bez odpowiedniej kontroli i negatywne zjawiska powoli tam narastają.

Znalezienie dodatkowego czasu w czasie doby jest bardzo trudne, ale na szczęście nie trzeba wykrajać go kosztem innych czynności. Czasami wystarczy lekka zmiana swoich nawyków. Na przykład, jeśli jakieś miejsce znajduje się w odległości spaceru, wcale nie trzeba koniecznie wybierać się do niego samochodem. W czasie pracy przerwę można wykorzystać na kilka ćwiczeń, porozciąganie się, a nie portale społecznościowe. Swojego ciała należy używać, bo każdy nieużywany organ znika. Chyba nie chcemy cali nagle zniknąć.