Jak wybrać odpowiedni stabilizator kolanowy?

Stabilizator kolanowy, inaczej nazywany także ortezą stawu kolanowego, to jeden z rodzajów aparatów ortopedycznych. Jego podstawowym zadaniem jest stylizacja stawu kolanowego oraz umożliwianie jego korekty. Stosuje się go w przypadku, kiedy staw kolanowy wymaga kompletnego lub częściowego unieruchomienia.

Jak działa stabilizator kolanowy i kiedy jest niezbędny?

Staw kolanowy posiada bardzo złożoną budowę – jest to największy staw w organizmie człowieka. Nasze kolano musi być elastyczne, aby pozwolić na wykonywanie swobodnych ruchów oraz wytrzymałe. Ze względu na swoje położenie oraz funkcje, staw kolanowy jest szczególnie podatny na urazy, do których może dochodzić w codziennym funkcjonowaniu. Na jego kontuzje narażone są zarówno osoby aktywne fizycznie, jak i te, które nie wykonują regularnie ćwiczeń.

W przypadku pojawienia się choroby stawu kolanowego lub kontuzji, staw musi być odciążony za pomocą stabilizatora kolanowego. Jego zadaniem jest także odciążenie więzadeł oraz mięśni, które przylegają do stawu. W ten sposób stabilizator zapobiega pogłębianiu się kontuzji oraz stabilizuje całą kończynę. Stabilizator kolanowy stosowany jest najczęściej w przypadku skręcenia stawu kolanowego. Pomaga bowiem zapobiegać pogłębianiu się kontuzji, łagodzi obrzęk oraz zapewnia szybszy powrót do sprawności.

Stabilizator kolanowy może być lekki i sztywny oraz miękki i elastyczny, a jego właściwości zależą od rodzaju kontuzji. Najważniejsze jednak, aby umożliwiał skórze swobodne oddychanie – wilgoć nie może się bowiem gromadzić przy skórze, a stabilizowane miejsce powinno posiadać stałą temperaturę oraz wentylację.

Stabilizator kolanowy zamiast gipsu

W niektórych przypadkach stabilizator kolanowy może także zastępować klasyczny gips. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane u sportowców, gdyż orteza jest bardziej komfortowa w noszeniu niż gips. O tym, czy stabilizator kolanowy jest w stanie zastąpić gips, decyduje lekarz po ocenie rodzaju złamania lub kontuzji występujących u pacjenta.

Jak wybrać odpowiedni stabilizator kolanowy?

Stabilizatory kolanowe dzielimy na sztywne, półsztywne oraz miękkie. O wyborze odpowiedniego powinien zadecydować lekarz prowadzący leczenie. Orteza musi być bowiem dopasowana do rodzaju konkretnego urazu oraz aktywności pacjenta. Wybór stabilizatora jest także uzależniony od jego funkcji – orteza może pełnić rolę korekcyjną, profilaktyczną lub leczniczą. Dla jej doboru znaczenie ma także waga pacjenta – im cięższa jest osoba nosząca stabilizator kolanowy, tym mocniejszej stabilizacji wymagać będzie bowiem jej staw kolanowy.

Jak wybrać odpowiedni stabilizator kolanowy?

Ortezy kolanowe różnią się między sobą rozmiarem, dlatego przed zakupem konieczne jest zmierzenie wybranego modelu. Zbyt duży lub zbyt mały stabilizator kolanowy nie będzie bowiem w stanie właściwie pełnić swojej roli oraz będzie mało komfortowy w codziennym noszeniu. W sprzedaży dostępne są również ortezy kolanowe posiadające regulację kąta. Są one przeznaczone dla osób, które posiadają zerwane więzadła krzyżowe lub miały przeprowadzoną operację na wiązadłach rzepki. Doskonale sprawdzają się także przy dość skomplikowanych urazach, gdyż zapewniają stabilizację stawu oraz mogą zostać dopasowane do potrzeb pacjenta.

Przy wyborze stabilizatora stawu kolanowego nie warto kierować się wyłącznie jego ceną, a głównie potrzebami rehabilitacyjnymi oraz funkcjami, jakie ma on spełniać. Istotny jest także wybór właściwego rozmiaru oraz materiału wykonania ortezy po to, aby jej regularne noszenie było jak najwygodniejsze.