Czyszczenie soczewek kontaktowych. To prostsze niż myślisz!

Osoby regularnie korzystające z długoterminowych soczewek kontaktowych muszą liczyć się z koniecznością ich codziennego czyszczenia. Tylko to pozwala bowiem w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w szkłach oraz zagwarantować ich bezpieczne użytkowanie. Czyszczenie soczewek kontaktowych, mimo że wymaga nieco wiedzy i wprawy, jest jednak bardzo proste. Jak prawidłowo dbać o szkła kontaktowe?

Dlaczego czyszczenie soczewek kontaktowych jest takie ważne?

O codziennym czyszczeniu szkieł kontaktowych musi pamiętać każda osoba korzystająca ze szkieł długoterminowych. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie użytkownicy soczewek jednodniowych, które wyrzuca się po użytkowaniu, a następnego dnia zakłada się zupełnie nową parę. Osoby, które wybrały natomiast szkła dwutygodniowe, miesięczne lub trzymiesięczne muszą zadbać o zachowanie ich w czystości oraz higienie. Jest to bardzo istotne, gdyż tylko czyste i pozbawione osadów szkła są w stanie zapewnić nam komfort, doskonałą jakość widzenia oraz bezpieczeństwo dla oczu.

Podczas codziennego użytkowania na powierzchni szkieł kontaktowych osiadają zanieczyszczenia z powietrza, osady wytwarzane przez nasze oczy, tłuszcz oraz bakterie. Aby soczewki były bezpieczne w użytkowaniu dla naszych wrażliwych oczu konieczne jest więc codzienne oczyszczenie ich ze wszystkich tych zanieczyszczeń. Zasad czyszczenia szkieł należy przestrzegać zawsze, gdyż pominięcie wieczornej pielęgnacji soczewek może skutkować takimi negatywnymi konsekwencjami, jak infekcje, stany zapalne oraz zakażenia bakteryjne oczu, których obecność wyklucza korzystanie ze szkieł.

Czyszczenie soczewek kontaktowych. To prostsze niż myślisz!

Jak prawidłowo czyścić i dezynfekować soczewki kontaktowe?

Na szczęście, czyszczenie soczewek kontaktowych jest bardzo prostą i intuicyjną czynnością, którą można bezbłędnie opanować w ciągu kilku dni. Czynności związane z oczyszczeniem szkieł nie wymagają wysiłku, a dla wprawionych użytkowników zajmują zaledwie kilka chwil. Szybko także stają się nawykiem, który wykonuje się bez większego problemu.

Podstawową kwestią jest zakup dobrej jakości płynu przeznaczonego do czyszczenia i dezynfekcji naszych szkieł. Warto sięgać po markowe preparaty, do których należy płyn Renu MPS, które są bezpieczne w użytkowaniu zarówno dla samych szkieł, jak i naszych oczu. Ogromną zaletą tego produktu jest możliwość jego wykorzystania zarówno do czyszczenia i dezynfekcji, jak i przechowywania soczewek w trakcie nocy, co pozwala oszczędzić cenne miejsce w naszej łazience.

Przed przystąpieniem do czyszczenia dokładnie myjemy ręce antybakteryjnym mydłem i wycieramy je do sucha. Płyn Renu MPS w niewielkiej ilości wlewamy w zagłębienie dłoni i umieszczamy w nim soczewkę. Opuszkiem palca drugiej dłoni delikatnie pocieramy powierzchnię szkła, aby dokładnie oczyścić ją z brudu, osadów białkowych oraz tłuszczu. Czystą soczewkę przekładamy do pojemniczka napełnionego tym samym płynem. Podobnie postępujemy z drugą soczewką. Wielofunkcyjny płyn renu mps może być także wykorzystany do czyszczenia samego pojemnika, w którym przechowujemy soczewki. Czynność tę zaleca się wykonywać przynajmniej raz w tygodniu.