Co nazywamy ciśnieniem krwi?

Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko zawału serca i udaru. Znajomość ciśnienia krwi może uratować Ci życie.

Co nazywamy ciśnieniem krwi?

Co nazywamy ciśnieniem krwi?

Ciśnienie krwi to ciśnienie, które występuje w tętnicach, czyli naczyniach przenoszących krew z serca do mózgu i reszty ciała. Prawidłowe ciśnienie jest potrzebne, aby krew krążyła w Twoim ciele. Naturalnie rośnie i spada w ciągu dnia i w nocy. Normalne jest też to, że wzrasta, gdy się poruszasz. Jeśli jednak masz wysokie ciśnienie, nawet gdy odpoczywasz, koniecznie wybierz się do lekarza.

Co to jest nadciśnienie?

Nadciśnieniem nazywamy wysokie ciśnienie krwi. Jeśli stale mamy podwyższone ciśnienie, serce musi ciężej pracować, aby pompować odpowiednią ilość krwi. Dlatego ma poważne skutki. Jeśli go zignorujesz, może prowadzić do wielu chorób serca i układu krążenia, takich jak zawał i udar. Może również powodować niewydolność nerek i serca, problemy ze wzrokiem i otępienie naczyniowe.

Wysokie ciśnienie krwi rzadko powoduje specyficzne objawy. Dlatego tak ważny jest ciśnienie krwi kalkulator. Możesz go znaleźć na stronie internetowej.

W jaki sposób mierzyć ciśnienie krwi?

Do pomiaru ciśnienia służy ciśnieniomierz. Zwykle jest to urządzenie elektroniczne z cyfrowym wyświetlaczem. Dołączony jest do niego automatycznie nadmuchiwany mankiet. Dzięki temu nie musisz się obawiać nadmiernego ucisku, podczas mierzenia ciśnienia. Dopasuj mankiet, biorąc pod uwagę obwód górnej części ramienia. Podczas badania mankiet ma być odpowiednio owinięty wokół ramienia.

Po zmierzeniu ciśnienia odczyt jest zapisywany jako dwie liczby. Pierwsza jest wyższa i oznacza ciśnienie skurczowa. Druga jest niższa i określa ciśnienie rozkurczowe. Na przykład możemy mieć ciśnienie 140/90 mmHg (mmHg to jednostka pomiaru ciśnienia krwi). Ciśnienie skurczowe to najwyższy poziom ciśnienia krwi, gdy serce bije i kurczy się, aby pompować krew przez tętnice. Ciśnienie rozkurczowe to najniższy poziom ciśnienia krwi, gdy serce rozluźnia się pomiędzy uderzeniami.

Profesjonalne ciśnieniomierze możesz kupić w aptece, sklepach stacjonarnych i online ze sprzętem medycznym.

Co nazywamy ciśnieniem krwi?

Kiedy ciśnienie krwi jest prawidłowe?

Idealne ciśnienie wynosi 120/80.

Zbyt niskie ciśnienie występuje, gdy:

  • skurczowe jest niższe niż 90 mmHg,
  • rozkurczowe jest niższe niż 60 mmHg.

Normalne ciśnienie występuje, gdy:

  • skurczowe jest niższe niż 140 mmHg,
  • rozkurczowe jest niższe niż 90 mmHg.

Możliwe  nadciśnienie występuje, gdy:

  • skurczowe wynosi 140-180 mmHg,
  • rozkurczowe wynosi 90-110 mmHg.

Dalsze monitorowanie ciśnienie w domu lub szpitalu, mogłoby wykluczyć lub potwierdzić diagnozę.

Ciężkie nadciśnienie występuje, gdy:

  • skurczowe jest wyższe niż 180 mmHg,
  • rozkurczowe jest wyższe niż 110 mmHg.

Następujące objawy mogą wskazywać na wysokie ciśnienie krwi: rozmazany obraz, krwotok z nosa, zadyszka, ból w klatce piersiowej, zawroty i bóle głowy. Niestety mało osób kojarzy je z nadciśnieniem. Dlatego warto regularnie badać ciśnienie krwi. Jeśli coś nas niepokoi, wybierzmy się do kardiologa. Jeśli rzeczywiście mamy nadciśnienie, przepisze nam odpowiednie leki.