Koronawirus - jak powstał i w jaki sposób się przenosi?

Koronawirus to ostatnio najczęściej wypowiadane słowo przez ludzi na całym świecie. Liczba zachorowań rośnie z dnia na dzień. Na całym globie nie ma prawie miejsca, gdzie by nie odcisnął swego piętna. Jak powstał ten wirus i w jaki sposób się rozprzestrzenia?

Jak powstał Koronawirus?

Koronawirus tworzy chorobę o nazwie COVID-19. Wbrew wielu spekulacjom nie powstał w laboratorium. Naukowcy przekonują, że ma ona naturalne pochodzenie. Badając genom wirusa nie odnaleziono żadnych niepokojących zmian, które wskazywać by mogły na jakąkolwiek medyczną manipulację. Badania przeprowadzili prof. Kristian Andersen ze Scripps Research, Robert F. Garry z Tulane University, Edward Holmes z University of Sydney, Andrew Rambaut z University of Edinburgh i W. Ian Lipkin z Columbia University.

Początkowo zarzucano, iż wirus pochodzi z laboratorium w Wuhan. Obecnie słyszy się, wśród Chińskich rejonów, że koronawirus mógł wydostać się z laboratorium z USA. Oba te doniesienia nie są zgodne z prawdą.

Koronawirus - jak powstał i w jaki sposób się przenosi?

Jak wygląda droga przenoszenia się wirusa?

Koronawirus zaliczany jest do grup wirusów, które występować mogą u wielu gatunków zwierząt, głównie ssaków takich jak np. wielbłądy czy koty. Rzadkością jest przenoszenie się koronawirusów ze zwierząt na ludzi, a później z człowieka na człowieka. Na początku zakładano, że koronawirus 2019-nCoV powiązanie ma przez kontakt ze zwierzętami, gdyż osoby cierpiące na zapalenie płuc w Wuhan potwierdziło swój kontakt z targiem rybnym czy zwierzęcym. Szybkie rozprzestrzenianie się choroby dowiodło, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka.

Zakażenie koronawirusem zachodzi przez drogę kropelkową, głównie wtedy, gdy zainfekowana osoba kaszle lub kicha. Przenosi się podobnie jak tradycyjna grypa. Zakażenie odbywa się także, że dotyk powierzchni czy przedmiotu, na którym znajduje się wirus, a kolejno nastąpi dotyk ust, nosa czy oczu. Nie ma dokładnie pewności jak łatwo przechodzi koronawirus 2019-nCoV na ludzi. Szacunkuje się, że jedna zarażona osoba przenosi wirus na 3-4 kolejne.