Alergia na zwierzęta – skąd się bierze?
Alergia na zwierzęta to dość poważny problem, który dotyka około 10 procent naszego społeczeństwa i dotyczy w większości psów oraz kotów. Może ona objawiać się w różny sposób, a najczęściej jest to katar, kaszel oraz trudności w oddychaniu.
Alergia – czym ona właściwie jest?
Mówiąc w skrócie, alergia to nieprawidłowa reakcja naszego układu odpornościowego na działanie określonych czynników. Alergen to nic innego jak związek, który dla zdrowych osób nie jest szkodliwy, a z kolei dla organizmu osoby uczulonej staje się on czymś w rodzaju wirusa. Oczywiście alergeny mogą wnikać do naszego organizmu na różne sposoby, a najczęściej są to tak zwane alergeny wziewne. Alergia na zwierzęta wywołana jest najczęściej przez białka obecne w ślinie, moczy czy naskórku zwierząt domowych. Najbardziej odczuwalne objawy alergii są w okresie jesiennym oraz zimowym. Alergia na zwierzęta obowiązuje przez cały rok.
Alergia na zwierzęta oraz jej przyczyny
Alergia na zwierzęta dotyczy naprawdę dużej części populacji. Koty to obecnie naprawdę popularne domowe zwierzęta. Alergeny najczęściej obecne są w sierści, a konkretniej w ślinie, moczu oraz naskórku. Nie możemy wyróżnić żadnej rasy kotów, która jest całkowicie bezpieczna dla alergików. Kolejnym naprawdę popularnym domowym zwierzęciem są psy, których alergeny również dostępne są sierści czy naskórku. Jednak ten rodzaj alergenów jest mniej groźny dla alergików. Kolejnym rodzajem zwierząt, które mają bardzo silne właściwości uczulające, są gryzonie. Możemy do nich zaliczyć w większości świnki morskie, króliki, chomiki, myczy oraz szczury. Alergenem, który ma właściwości uczulające, jest mocz tych zwierząt.
Alergia na zwierzęta, która najczęściej dotyka dorosłych ludzi to alergia na ptaki, a szczególnie papugi oraz kanarki. Uczulający alergen występuje w naskórku, piórach oraz odchodach. Możemy również spotkać się z alergią na takie zwierzęta, które nie posiadają sierści, czyli płazy, gady oraz rybki. Tego typu uczulenia związane są z uczuleniem na ich żywność, czyli myszy, karaluchy czy pokarm dla rybek.
Jak widać alergen, który wywołuje uczulenia, znajduje się w różnych rzeczach w zależności od rodzaju zwierzęcia. Do najczęściej uczulających ras zwierząt należą koty i psy.