Nakładki na sedes – co warto o nich wiedzieć?

Osoby w starszym wieku oraz niepełnosprawne bardzo często mają problem z wygodnym i bezpiecznym korzystaniem z toalety. Na szczęście istnieją praktyczne akcesoria, których zadaniem jest ułatwienie osobom z ograniczoną sprawnością ruchową wykonywania podstawowych czynności higienicznych. Do takich dodatków należy nakładka na sedes, która znacznie podnosi komfort korzystania z domowej toalety.

Nakładki toaletowe - ich rodzaje i zastosowanie

Nakładka na sedes to akcesorium, którego zadaniem jest zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa podczas korzystania z toalety. Jej zakup jest szczególnie polecany osobom po przebytych operacjach i w okresie rekonwalescencji po zabiegach, które mają problemy z poruszaniem się oraz wykonywaniem podstawowych czynności higienicznych. Praktyczna nakładka na sedes pomaga samodzielnie korzystać z toalety, co pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz komfort psychiczny.

Nakładki toaletowe występują w różnych odmianach. Podstawowym ich rodzajem są podwyższone deski sedesowe, które doskonale sprawdzają się do użytkowania w przypadku osób mających problemy z poruszaniem się, siadaniem oraz wstawaniem. To dobry wybór także dla ludzi cierpiących na bóle kręgosłupa, bioder oraz stawów. Dodatkowa nakładka podwyższa bowiem poziom toalety ułatwiając bezpieczne skorzystanie z niej bez narażania się na dolegliwości bólowe lub problemy z podniesieniem się z pozycji siedzącej.

Wśród nakładek na sedes znaleźć można także akcesoria wyposażone w praktyczne rączki. Ich zadaniem jest ułatwienie siadania i wstawania z toalety oraz zapewnienie użytkownikowi stabilnego podparcia. Nakładki toaletowe z rączkami doskonale sprawdzają się także w przypadku osób niepełnosprawnych, które dzięki nim mogą samodzielnie przesiąść się z wózka na sedes oraz wrócić na wózek bez pomocy drugiej osoby.

Nakładki na sedes – co warto o nich wiedzieć?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie nakładki na sedes?

Dobrej jakości nakładki toaletowe można kupić w sklepach medycznych. Największy ich wybór znaleźć można w Internecie. Przy zakupie nakładki warto zwrócić uwagę na materiał oraz jakość jej wykonania. Aby akcesorium służyło nam długo i dobrze powinno być zrobione z grubego, odpornego na uszkodzenia plastiku, który zapewni nakładce stabilność, a jej użytkownikowi komfort i bezpieczeństwo używania. Najlepszym wyborem będzie zakup certyfikowanej nakładki wykonanej z hipoalergicznych materiałów.

Wybierając nakładkę na sedes warto także zapoznać się z instrukcją jej montażu. Dobrej jakości akcesoria są proste i niewymagające w instalacji oraz mogą zostać umieszczone na dowolnej toalecie bez żadnych modyfikacji. System mocowania powinien być ponadto łatwy w utrzymaniu w higienie i umożliwiać ścisłe dopasowanie nakładki do sedesu.

Ważnym kryterium wyboru odpowiedniej nakładki jest także jej wysokość. W sprzedaży znaleźć można akcesoria o różnej wysokości, co pozwala na ich dopasowanie do wzrostu oraz potrzeb każdego użytkownika. Warto kierować się następującą zasadą – podczas siedzenia na nakładce stopy użytkownika powinny opierać się na podłodze, a kolana być ugięte pod kątem prostym. Tak dopasowana nakładka na sedes zapewni stabilne oparcie oraz będzie wygodna w codziennym użytkowaniu.