Praktyka leczenia endodontycznego

Leczenie kanałowe, czyli w profesjonalnym żargonie endodontyczne jest szeroko stosowaną metodą leczenia zębów. Stosowana jest do leczenia zębów, w których stany zapalne trwale uszkodziły miazgę zęba. Jest to ciekawa alternatywa, wobec usuwania całego zęba z jamy ustnej. Prawidłowo wyleczony, w ten sposób ząb, pozostaje w jamie ustnej przez wiele lat.

Na czym polega leczenie endodontyczne

Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi zęba. Jest to część zęba znajdująca się w tak zwanej komorze oraz kanałach zębowych. Sam zabieg jest bardzo głęboką ingerencją w tkankę, więc przeprowadzany jest w znieczuleniu, gdyż w innym wypadku byłby bardzo bolesny dla pacjenta. Po wyczyszczeniu komór zębowych przeprowadza się ich dezynfekcję oraz wprowadza odpowiedni materiał wypełniający. Najczęściej stosowanym do tego materiałem jest gutaperka. Jest to substancja pochodzenia naturalnego, która swoimi właściwościami przypomina kauczuk, lecz jest o wiele mniej elastyczna. Pozyskuje się ją z soku mlecznego różnych roślin. W niektórych wypadkach do zabiegu wykorzystuje się odpowiednie mikroskopy medyczne, a sam zabieg przebiega pod kontrolą radiologiczną.

Praktyka leczenia endodontycznego

Skuteczność leczenia kanałowego

Tego rodzaju metoda leczenia jest skuteczna oraz bardzo bezpieczna. Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu, ząb pozostanie w jamie ustnej przez wiele lat, nie dając żadnych oznak choroby. Dzięki temu można utrzymać pełne uzębienie, bez konieczności wstawiania implantów. Efekty leczenia kanałowego są widoczne na zdjęciu rentgenowskim po kilku miesiącach od zakończenia leczenia. W przypadku zdecydowania się na leczenie kanałowe, warto zgłosić się do doświadczonego dentysty, gdyż nieprawidłowo przeprowadzone, może doprowadzić do poważnych komplikacji. Należą do nich zapalenie tkanek okołowierzchniowych, co może spowodować konieczność ekstrakcji zęba. Zęby nawet z poważnymi zmianami mają na ogół duże szanse na wyzdrowienie. Zależne jest to od umiejętności stomatologa, który musi wykazać się odpowiednią precyzją w płukaniu i dezynfekowaniu kanałów. Nie bez znaczenia pozostaje również bardzo precyzyjne wypełnienie kanałów substancją wypełniającą. Błąd w tym aspekcie, może spowodować szybki nawrót problemów.

Wybór odpowiedniego stomatologa

Przed wybraniem odpowiedniej kliniki dentystycznej, warto zasięgnąć opinii znajomych lub opinii w internecie. Leczenie kanałowe to poważny i trudny zabieg, który wymaga precyzji i doświadczenia, więc nie warto oddawać się w ręce stomatologów z młodym stażem pracy. Leczenie kanałowe zębów z Dentocentrum.pl w Krakowie umożliwia oddanie się w ręce odpowiednich fachowców.