Problemy z nerkami - jak rozpoznać?
Rodzaje zapalenia nerek
Wyróżniamy trzy rodzaje zapalenia nerek: kłębuszkowe, odmiedniczkowe oraz śródmiąższowe. Przyczyną tych schorzeń są przede wszystkim infekcje dróg moczowych, takie jak bagatelizowane lub niedoleczone zapalenie pęcherza moczowego. Przebieg choroby zależy od gatunku bakterii.
W zależności od typu oraz lokalizacji zapalenie nerek może wywoływać różne skutki na pracę nerek i całego układu moczowego. Choroby te mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet niewydolności nerek, dlatego wszystkie niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem specjalizującym się w chorobach układu moczowego, jakim jest urolog. Doświadczony urolog na podstawie wywiadu z pacjentem oraz wyników przeprowadzonych badań diagnostycznych określa rodzaj zapalenia nerek i zaleca stosowną terapię.
Objawy zapalenia nerek
Najczęstsze objawy zapalenia nerek to:
- stały ból w okolicy lędźwiowej,
- stan podgorączkowy lub wysoka gorączka,
- częstomocz,
- ból lub pieczenie w czasie mikcji,
- uczucie parcia na pęcherz,
- krwiomocz,
- gorączka,
- nudności.
Leczenie zapalenia nerek
Leczenie schorzeń nerek przebiega w sposób wybrany przez lekarza i zależy od rodzaju choroby. Pacjent najczęściej dostaje antybiotyki drogą dożylną, albo doustną. Lekarz wybiera lek po dokonaniu analizy wyników zleconych badań. W niektórych przypadkach wymagana jest hospitalizacja chorego. Bez odpowiedniej terapii zapalenie nerek może doprowadzić do trwałego uszkodzenia tych narządów.
Zapalenie nerek – diagnostyka
Pacjentów obserwujących u siebie objawy wskazujące na zapalenie nerek powinniśi jak najszybciej udać się do centrum urologii w swoim mieście. Specjaliści to grupa wysoko wykwalifikowanych ekspertów, których wiedza i doświadczenie przekładają się na wysoki poziom umiejętności diagnostycznych oraz dobór najbardziej efektywnej metody leczenia.