Dieta bezglutenowa - czy jest odpowiednia dla wszystkich?
Jest to dieta zalecana podczas leczenia celiakii, to choroba trzewna, bardzo często uwarunkowana genetycznie. Choroba ta intensywnie reaguje na dostarczenie organizmowi prolaminamów, czyli grupy białek pochodzenia zwierzęcego. Dietę tę należy utrzymać do końca życia, jedzenie bezglutenowe powinno być podawane także niemowlętom.
Które to jedzenie bezglutenowe, a które nie?
Dieta bezglutenowa polega na całkowitej eliminacji z diety glutenu czyli białka. Najbardziej znane jedzenie bezglutenowe, które wybierane jest przez osoby zmagające się z celiakią to: soja, kukurydza, proso, ryż, ziemniaki, gryka, maniok, soczewica, fasola, sorgo, owoce, warzywa, orzechy, ryby i mięso. W diecie też spokojnie można spożywać naturalną kawę, herbatę i miód. Produktami zabronionymi w diecie bezglutenowej są: pszenica, żyto, jęczmień, zwykłe pieczywo, mąki, makarony, kasza manna, kasza jęczmienna, ciastka i herbatniki. Z produktów mięsnych należy wystrzegać się także kaszanki, pasztetowej i salcesonu. W diecie tej należy być bardzo czujnym, ponieważ w wielu produktów może być ukryty gluten.
Dieta bez glutenu nie jest dla wszystkich
Nie jest to dieta dla wszystkich. Każda dieta powinna być indywidualnie dopasowana do każdego człowieka. Musi być ona dostosowana do płci, wieku oraz schorzeń. Grupą, której dedykuje się dietę bezglutenową są osoby cierpiące na celiakię lub posiadające alergię na gluten. Osoby, które nie mają trudności związanych z przyjmowaniem glutenu nie powinny z niego rezygnować, ponieważ trzeba dbać, by dieta była zbilansowana. Brak zaleceń dietetyka co do stosowania tej diety może doprowadzić do stworzenia niedoborów różnych składników mineralnych i witamin. Osoby, będące na diecie bezglutenowej mogą mieć niedobory witaminy A, C oraz witamin z grupy B.
Zalety diety bezglutenowej
Dieta ta chroni przed chorobą XXI wieku, a mianowicie otyłością. Eliminując pszenicę wyzbywa się prawdopodobieństwa zachorowania na otyłość i innych chorób metabolicznych. Osoby będące na diecie bez glutenu przestają skarżyć się na bóle brzucha, problemy żołądkowe, złe samopoczucie, bóle głowy czy ogólne osłabienie.
Jakie badania wykonać przed włączeniem diety bezglutenowej?
W przypadku dostrzeżenia ciągłych problemów z układem pokarmowych warto skonsultować się z lekarzem i zbadać się pod kątem nietolerancji pokarmowej. Lekarz powinien zlecić wykonanie badań, by potwierdzić lub zaprzeczyć prawdopodobieństwo występowania choroby. Wszystkie badania tego typu wykonywane są z krwi. Zaleca się wykonanie badań genetycznych, IgA całkowitego, przeciwciał przeciw transglutaminozie tkankowej (Anty – tTG) w klasie IgA oraz przeciwciał przeciw endomysium (EMA) w klasie IgA lub IgG. Badania genetyczne potwierdzające występowanie celiakii jest układ genów: HLA-DQ2/DQ8. Osoby zdrowe także mogą być nosicielami tych genów, dlatego warto przeprowadzić tego rodzaju badania.
Kto nie powinien wykonywać badań na celiakię?
Nie zaleca się robienie tego typu badań u dzieci poniżej 3 roku życia, u osób z niedoborem IgA lub osób, u których czas ekspozycji na gluten był zbyt krótki.