Jak wybrać właściwy defibrylator AED?
Decydując się na zakup i konfigurację automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), zwiększasz bezpieczeństwo swoich pracowników i klientów. W szkołach, lotniskach, centrach handlowych, firmach i urzędach, AED stało się częścią normalnego wyposażenia. Posiadanie defibrylatora na wyciągnięcie ręki w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca jest niezwykle ważne. Dzięki temu możesz stać się jednym z liderów w proaktywnej opiece zdrowotnej. Dodanie tego typu sprzętu do Twojego otoczenia jest wielkim atutem.
Wsparcie producenta AED
Wybierając odpowiedni defibrylator dla swojej firmy, skup się w głównej mierze na producencie urządzenia. AED może działać nawet dłużej niż 10 lat. Pamiętaj w tym czasie o regularnej konserwacji i właściwej opiece. Defibrylatory AED wymagają wymiany wkładek i baterii co jakiś czas. Producent dostarczy je do Twojego urządzenia. Pomoże również we właściwym ustawieniu defibrylatora. Zapewnia też wsparcie i pomoc, w tym odpowiednie zarządzanie programem i nadzór lekarza nad urządzeniem.
Przerwy w RKO
Defibrylatory AED cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Wzrasta również świadomość, jak ważne jest to urządzenie. Na rynku pojawia się coraz więcej producentów i typów urządzeń. Dlatego w niektórych przypadkach wybór właściwego defibrylatora może być trudny. Zwróć uwagę na funkcjonalność.
Niezwykle ważne są przerwy w RKO. Powinny być jak najkrótsze. Nie powinny trwać dłużej niż 10 sekund. 6 sekund jest optymalną przerwą. Idealnie byłoby, jeśli przerwy w RKO wynosiłoby 2-4 sekundy. Zmniejszenie przerw wpływa na kompresję klatki piersiowej, aby zanalizować rytm i naładować. Nowoczesne AED ładują energię w trakcie uciskania klatki piersiowej pacjenta. Przerywają masaż serca tylko po to, by przeprowadzić szybką analizę.
Skuteczność analizy EKG
Kolejnym ważnym czynnikiem jest skuteczność analizy EKG. Im wyższa, tym lepiej. Możemy mówić o tym, że urządzenie jest skuteczne, kiedy przywraca sercu normalny rytm. Niezwykle ważny jest tutaj czas. Jeśli AED będzie na wyciągnięcie ręki, szansa na przeżycie zdecydowanie wzrasta. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość urządzeń w swoim otoczeniu. Aby przeprowadzić defibrylację, AED analizuje rytm serca. Na podstawie otrzymanych wyników musi podjąć odpowiednią decyzję. Każdy producent defibrylatorów stosuje swoje rozwiązania i algorytmy do oceny rytmu do defibrylacji. Dlatego efektywność analizy EKG może się różnić w zależności od danego urządzenia. Zwróć na to uwagę. Od tego zależy bowiem ludzkie życie. Na klasę urządzenia wpływa analiza EKG i wartość impulsu defibrylacji. Najczęściej producenci w instrukcji obsługi zamieszczają skuteczność urządzenia w zależności od tego, czy chodzi o migotanie komór, częstoskurcz komorowy i rytm nie do defibrylacji. Zazwyczaj wartość wyrażona jest w procentach.
Koszty eksploatacji
Koszty eksploatacji AED powinny być niskie. Nie zwracaj uwagi tylko na jednorazowy koszt wszystkich akcesoriów. Jeśli możesz, przeglądnij całkowity koszt eksploatacji w ciągu 10 lat. Weź pod uwagę żywotność poszczególnych akcesoriów podawanych przez producenta.
Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Projektaed - defibrylatory aed urządzenie ratujące życie.