Powikłania po leczeniu zęba – kiedy zgłosić się do lekarza?

Leczenie zębów u profesjonalnych stomatologów to w dużej mierze bezbolesne oraz skuteczne zabiegi, które nie wywołują u nas żadnych negatywnych reakcji, które wymagałyby pilnej wizyty. Niestety istnieje odsetek zabiegów, które wiążą się z przykrymi dolegliwościami. Jak należy sobie z nimi radzić?

Kiedy zgłosić się do lekarza z powikłaniami?

Przed samym zabiegiem należy zapytać się dentysty, ile powinny trwać dolegliwości związane z zabiegiem (np. leczeniem kanałowym). Jeżeli ból nie ustępuje po wyznaczonym czasie, należy skontaktować się z lekarzem w celu następnej wizyty. Powstrzymywanie się przed ponownym pójściem do stomatologa może spowodować dalszy rozwój stanu zapalnego zęba, co może w ostateczności doprowadzić do jego usunięcia. Oczywiście nie jest to dobra sytuacja dla nas. Wydaliśmy pieniądze na leczenie kanałowe, lecz i tak ząb musi być wyrwany.

Powikłania po leczeniu zęba – kiedy zgłosić się do lekarza?

Jak zapobiegać powikłaniom po zabiegach dentystycznych?

Jednym z najlepszych rozwiązań jest robienie okresowego RTG. Pierwsze takie badanie powinno mieć miejsce po 6 miesiącach po operacji. Warto pamiętać o tym, że dolegliwości zęba nie zawsze charakteryzują się silnym bólem. Dosyć często przeszywający ból może być zamaskowany, a tak naprawdę struktura naszego zęba ulega znacznemu rozkładowi. Następne badanie RTG warto wykonywać później rok po zabiegu, 2 lata i 4 lata. Po tym czasie, jeżeli nic nie ulegnie zmianie, możemy zapomnieć o tym zębie, gdyż jest on w pełni zdrowy. Z każdym zdjęciem RTG należy udać się do profesjonalisty, aby mógł fachowym okiem ocenić, czy wszystko z naszym uzębieniem jest w porządku.

Jakie są przeciwwskazania do poddawania się zabiegom?

Leczenie zębów jest obarczone ryzykiem dla osób, które:

- przebyły infekcję wsierdzia;

- mają wrodzoną wadę serca;

- mają sztuczną zastawkę w sercu;

- są w ciąży lub karmią piersią.

Dla tych osób istnieje inny tok leczenia, gdyż standardowe leczenie zębów mogłoby doprowadzić do utraty zdrowia lub życia. Warto zgłosić zatem stomatologowi, że posiada się jedno z powyższych przeciwwskazań, aby mógł obrać bezpieczniejszy proces leczenia dla pacjenta.

Leczenie zębów to bardzo często ciężkie przeżycie dla nas. Mało kto lubi chodzić do dentysty i poddawać się wierceniu zębów. Prawda jest jednak taka, że w momencie wyboru odpowiedniego specjalisty, powinniśmy w pełni oddać się jego umiejętnościom i doświadczeniu. Pamiętać jednak należy o tym, że stomatolog powinien wiedzieć o wszystkich naszych przeciwwskazaniach. Bez tego sam zabieg może pójść źle, a powikłania będą ciągnęły się za nami latami.