Jak wybierać eko-kosmetyki dla dzieci?

Skóra małego dziecka jest szczególnie wrażliwa, nic więc dziwnego, że jej właściwa pielęgnacja jest zagadnieniem, które potrafi budzić spore kontrowersje. Warto w tym kontekście zainteresować się naturalnymi kosmetykami zwłaszcza, jeśli bazują one na ekologicznych składnikach, a do tego są wzbogacone o minerały oraz witaminę E.

Kosmetyki EKO

Ich znalezienie jest możliwe przede wszystkim wówczas, jeśli odpowiednią uwagę poświęca się lekturze informacji na temat składów kolejnych kosmetyków. Warto wówczas zwracać uwagę na to, czy nie zawierają one substancji konserwujących, a także syntetycznych zapachów oraz barwników.

Gdy analizujemy to, z czego tworzone są kosmetyki dla dzieci, niejednokrotnie dostrzegamy, że jednym z takich składników jest parafina. Ten olej mineralny znany jest przede wszystkim z tego, że jest pochodną ropy naftowej. Zwykle używa się go jako wypełniacza, a jego popularność w kosmetykach jest spowodowana przede wszystkim niewysoką ceną, jaką się charakteryzuje. Parafina sprawia, że na skórze pojawia się nieprzepuszczalna powłoka porównywana często do folii. Minusem jest to, że nawet, jeśli taka warstwa jest cienka, skóra ma problemy z oddychaniem, nadmiernie się poci, a w związku z tym traci wilgoć. Pytanie o to, jakie kosmetyki dla dzieci są najlepsze, nie należy do najłatwiejszych z przynajmniej kilku powodów.

Składniki kosmetyków

Jeden z nich wiąże się z tym, że nie wszystkie rozwiązania określane jako „bio” lub „eko” zasługują na takie miano. Jeśli więc sięgamy po takie kosmetyki, nie możemy koncentrować się jedynie na ich nazwach. Dobrze jest pamiętać o tym, że często mogą nas one wprowadzać w błąd, stąd też właśnie czytając skład najlepiej upewnić się, czy do produkcji kosmetyków użyto wyłącznie takich składników, które są naturalne i bezpieczne dla delikatnej, dziecięcej skóry.

Dobrze zatem, jeśli na etykiecie pojawiają się informacje na temat tego, że składniki są w stu procentach naturalne, pochodzą z bio-upraw, nie zawierają parabenów, glikolu i silikonu, są wolne od PEG i PPG, a więc szkodliwych emulgatorów oraz od SLS i SDS – detergentów stosowanych po to, aby wywołać ich lepsze pienienie się. Idealne kosmetyki dla dzieci powinny być też wolne od aluminium, olejów mineralnych oraz zawierać pH fizjologiczne. Zawsze warto też wybierać rozwiązania określane przez producenta jako hypoalergiczne.

Jak wybierać eko-kosmetyki dla dzieci?

Zalecenia i stosowanie

Zalecenia te są szczególnie ważne w przypadku tych rozwiązań, które są przeznaczone zarówno do kąpieli, jak i do mycia dziecięcych włosów, które odznaczają się przecież dużą delikatnością. Takie preparaty powinny czyścić, nie mogą jednak stanowić zagrożenia dla naturalnej bariery ochronnej dziecięcej skóry. Kremowe żele do kąpieli, które bazują na naturalnych składnikach, również mogą być wzbogacane, zaleca się jednak, aby odbywało się to poprzez zastosowanie olejów organicznych i wyciągów roślinnych. Takie preparaty mogą skutecznie przywracać skórze naturalną równowagę. Co ciekawe, mają one także dodatkowe funkcje do spełnienia, wśród których szczególne znaczenie wydaje się mieć funkcja relaksacyjna. Maluch po kąpieli jest więc spokojniejszy, co pozwala mu szybciej zapaść w zdrowy sen.