Jak przystosować łazienkę do potrzeb dziecka?

Aranżowanie łazienek uwzględnia wiele różnych kryteriów. Istotne jest także to, kto będzie z niej na co dzień korzystał. Rzadko bierze się pod uwagę to, że z danej łazienki korzystają również dzieci. Każde dziecko powinno mieć wydzieloną osobną strefę, dzięki temu będzie czuło się równie ważne jak dorośli oraz użytkowanie z łazienki będzie dla nich komfortowe, a co najważniejsze bezpieczne. Jak odpowiednio przystosować łazienkę, by użytkowanie z niej było przyjazne dla najmłodszych?

Jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w łazience?

Obowiązkiem każdego rodzica jest dbanie o najwyższą ochronę dla swoich dzieci. Ma to znaczenie nie tylko w przestrzeni publicznej, ale i prywatnej. Dzieci są bardzo żywe i ruchliwe, stąd nie trzeba wiele, by zdarzyło się coś niespodziewanego. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń, by przeciwdziałać nieszczęśliwym wypadkom. Jednym z takich miejsc jest łazienka. Podstawą są maty antypoślizgowe, które zapobiegają przed upadkiem i poważnymi obrażeniami ciała. Dzieci często biegają, nie zwracając uwagi na podłoże, po którym się przemieszczają. Maty dają gwarancję najwyższej ochrony. Na rynku dostępne są różnego rodzaju modele i wzory, co pozwoli dopasować matę do aranżu całego wnętrza. Wszystkie meble łazienkowe powinny zostać  wyposażone w specjalistyczne nakładki na kanty mebli, które ochronią przed poważnym uszkodzeniem w trakcie upadku. Łazienka to miejsce, w której przechowywane są różnego rodzaju detergenty i kosmetyki, które są bardzo niebezpieczne dla dzieci. Najlepiej przechowywać je w wysoko zamontowanych półkach i zamykanych szafkach.

Jak przystosować łazienkę do potrzeb dziecka?

Jakie sprzęty powinny zostać dostosowane do potrzeb dzieci?

Dziecko od razu nie jest przystosowane do toalety czy umywalki, gdyż ich wzrost zwykle nie jest odpowiedni do ich rozmiarów. Rodzice powinni zadbać o to, by korzystanie z łazienki przez dzieci było równie komfortowe jak ich samych. Stąd trzeba dostosować pewne urządzenia do możliwości i zasięgu najmłodszych użytkowników łazienki. Dla dzieci świetnie sprawdza się sedes z regulacją wysokości i automatyczną spłuczką. Dzieci, które są na etapie przechodzenia z nocnika na sedes powinny być wyposażone we własną nakładkę na deskę klozetową. Zaleca się również, by korzystały one z prysznica niż z wanny, gdyż znacznie łatwiej i bezpieczniej jest im wejść do brodzika. Konieczne jest również zapewnienie dzieciom podstawek antypoślizgowych do umywalki, dzięki którym samodzielnie będą mogły umyć zęby czy ręce. Jest to również wsparcie dla rodziców, gdyż nie będą musieli nadwyrężać swych kręgosłupów w trakcie podnoszenia dzieci do umywalki.

Jakie kolory zapewnić dzieciom w łazience?

Łazienka, która będzie posiadała akcenty w kolorach tęczy doskonale wpłynie na potrzeby poznawcze malucha. Nic tak jak zewnętrzne bodźce nie rozwinie jego wyobraźni. Łazienka dopasowana do potrzeb dziecka sprawi, że będzie ono znacznie chętniej korzystało z niej i samo wręcz chciało podejmować codzienne czynności higieniczno-pielęgnacyjne.