Zdrowe odżywianie w ciąży - co i jak?

Zdrowe odżywianie się jest nieodzowną częścią dbania o siebie. To jakie składniki dostarczamy naszemu organizmowi, jest ważne na każdym etapie życia. W przypadku kobiet, odpowiednia dieta jest szczególnie istotna, gdy są w ciąży bądź ją planują. Co jeść, a będąc w ciąży i o czym należy pamiętać, planując posiłki?

Ciąża a zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie w ciąży - co i jak?

Na wstępie warto zaznaczyć, że dieta dla ciężarnych wcale nie musi być wymyślna i składać się z wyszukanych produktów. Przede wszystkim powinna być ona zróżnicowana, aby zapewnić wszystko, co niezbędne zarówno dla organizmu matki jak i dla rozwijającego się płodu. Jako dodatek to zbilansowanej diety warto rozważyć odpowiednią suplementację dopasowaną do potrzeb kobiet ciężarnych. 

Zapewne niejedna przyszła mama w tym czasie słyszy, że powinna jeść za dwoje, co nie jest prawdą. W pierwszym trymestrze ciąży zapotrzebowanie kaloryczne nie ulega zmianie - jest dokładnie takie same jak przed ciążą. Nieco więcej kalorii dziennie (ok. 300 kcal) będzie potrzebne na dalszych etapach ciąży. Dlatego nie należy więc jeść za dwoje, a dla dwojga - zwracając uwagę na różnorodność oraz jakość posiłków. 

Dieta dla ciężarnych - nie zapominaj o śniadaniu

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i nie należy go pomijać, tym bardziej będąc w ciąży. Zapewni ono energię na cały dzień, poprawi samopoczucie, jak również zapobiegnie ochocie na niezdrowe przekąski w dalszym ciągu dnia. Co ważne, ze śniadań nie powinny rezygnować nawet te przyszłe mamy, którym doskwierają mdłości. W takim przypadku dobrze jest zjeść pierwszy posiłek jeszcze przed wstaniem z łóżka (np. garść migdałów), a następnie przygotować sobie niewielkie, ale wartościowe śniadanie (np. pełnoziarniste muesli z owocami i jogurtem lub smoothie). 

Owoce i warzywa w ciąży

Przyszłym mamom zaleca się spożywanie przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Są one znakomitym źródłem wielu cennych witamin i minerałów, jak również błonnika, który wspomaga trawienie, oraz jest pomocny w radzeniu sobie z zaparciami, a te ciężarnym mogą dokuczać często. Warzywa mogą być surowe, gotowane (najlepiej na parze, tak aby podczas obróbki termicznej jak najmniej straciły na wartości), mrożone lub spożywane w formie owocowo-warzywnego koktajlu. Ten ostatni sposób znakomicie sprawdza się gdy kobieta nie przepada za określonymi warzywami, ponieważ koktajl zawierający np. jarmuż czy szpinak w połączeniu z owocami, może smakować wybornie, a o jego warzywnej zawartości świadczyć może jedynie kolor. 

Dieta dla ciężarnych a regularność posiłków i przekąski

Posiłki powinny być nie tylko różnorodne, ale również regularne. Regularność jest sposobem na zniwelowanie napadów głodu, jak i na radzenie sobie z nudnościami czy zgagą. Jeżeli między posiłkami doskwiera głód, zamiast herbatników czy czekolady, warto sięgnąć po coś zdrowszego np. świeży owoc (dokładnie umyty przed spożyciem), lub warzywo (np. pokrojona w słupki marchewka maczana w hummusie), kanapkę z pieczywa pełnoziarnistego posmarowaną warzywną pastą czy twarożek z owocami. Możliwości jest mnóstwo - po poznaniu zasad żywieniowych, jakimi powinna kierować się przyszła mama, komponowanie zdrowych posiłków, kolorowych może okazać się świetną zabawą.