Co jeśli dziecko nie chce robić kupki do nocnika?

Koniec drugiego roku życia dla dziecka jest najczęściej okresem związanym z odpieluchowaniem maluszka. Wiele z nich nie ma z tym problemu, jednak zdarzają się przypadki, w których dziecko chętnie robi siku do nocnika, jednak ma problem ze zrobieniem kupki. Dlaczego tak się dzieje, że dziecko woli robić kupkę do pieluszki? Czy są sposoby zaradzenia tej sytuacji? Oto kilka praktycznych wskazówek dla rodziców.

Jakie są powody niechęci dzieci do robienia kupy na nocnik?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na ten temat. Według specjalistów może być to zbyt charakterystyczna czynność, powodująca trud przestawienia się z jednego sposobu na drugi. Zdarzają się przypadki osób dorosłych, którzy mają problem z wypróżnieniem się w miejscach publicznych. Tak jak dorosły, tak i dziecko potrzebuje specjalnych okoliczności do zrobienia kupy na nocnik. Tutaj ogromna rola rodziców, którzy muszą wypracować w dziecku przekonanie, że jednak toaleta jest najlepszym miejscem do załatwiania własnych potrzeb fizjologicznych. Jednak wiele rodziców w tym czasie popełnia wiele błędów, co dodatkowo blokuje dzieci. Do najczęstszych błędów zalicza się denerwowanie się na dziecko, sadzanie na nocnik, kary i nagrody oraz przekonywanie na siłę do zrobienia kupy.

Co jeśli dziecko nie chce robić kupki do nocnika?

Jak zatem prawidłowo nauczyć dziecko robić kupę do nocnika?

Warto za każdym razem, kiedy dziecko zrobi kupę do nocnika przypomnieć i pokazać na spokojnie, gdzie powinno się robić kupę. Warto zachwalać zalety, wynikające z korzystania z nocnika. Nie warto robić wielkiego wydarzenia z tego, że dziecko zrobiło kupę do pieluszki. Należy podejść normalnie do sytuacji. Kolejna rada to zaufanie do dziecka. Ciągłe bieganie i pytanie o kupę nie zachęci dziecka do korzystania z nocnika, a wręcz odwrotnie. Warto dać dziecku wskazówkę, jeśli zrobiło kupę do majtek warto powiedzieć, żeby następnym razem zawołał o nocnik, a będzie mu o wiele wygodniej. Ważne jest to, by raz na zawsze skończyć z pampersami, gdyż znacznie obniżają motywację dziecka do opanowania czynności higienicznych.