O co należy zadbać przed chrztem dziecka?

Planowanie chrztu to ogromne wyzwanie dla rodziców, zwłaszcza jeżeli zostali nimi po raz pierwszy, należy bowiem zadbać o wiele kwestii. Przyjmuje się, że sakrament przyjmują dzieci mające od kilku tygodni do kilku miesięcy i jest to jak najbardziej właściwe. Można wówczas zaoszczędzić dziecku mnóstwo stresu, gdyż prawdopodobnie spokojnie prześpi całą mszę. Najpopularniejszymi terminami chrztu są zdecydowanie święta Wielkanocne lub Bożego Narodzenia, ale decyzja zależy wyłącznie od rodziców.

O co należy zadbać przed chrztem dziecka?

Formalności związane z sakramentu chrztu

Niezależnie od wyboru daty chrztu, należy na około miesiąc przed uroczystością zgłosić się do kancelarii parafialnej. Podczas wizyty należy przedłożyć niezbędne dokumenty, czyli akt urodzenia, ślubu kościelnego rodziców, zaświadczenia od rodziców chrzestnych  oraz potwierdzenia odbycia spowiedzi przez rodziców dziecka. Zdarza się, iż proboszcz wymaga od rodziców i chrzestnych uczestnictwa w specjalnych naukach przed udzieleniem sakramentu. Jeżeli natomiast chodzi o ofiarę pieniężną, jest to kwota w zakresie od 100 do 250 złotych. Rodzice są ponadto odpowiedzialni za właściwy wybór chrzestnych, musi to być osoba wierząca i po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Najczęściej te role powierza się osobom z najbliższego otoczenia, na przykład rodzeństwu. Wśród obowiązków, które im się powierza znajduje się zakup białej szatki oraz świecy – będą niezbędne podczas ceremonii. Chrzestni podczas mszy wypowiadają również w imieniu dziecka słowa przysięgi, iż przekażą dziecku wszystkie zasady życia w wierze katolickiej. Matki chrzestne często również wręczają w ramach prezentu łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem. Stanowi to doskonałą pamiątkę, zwłaszcza gdy umieści się na nim grawer z datą chrztu. Przyjęcie odpowiedzialności jako rodzic chrzestny jest ogromnym wyzwaniem, gdyż zakłada towarzyszenie i służenie pomocą przez całe życie.

Ubranko dla dziecka przyjmującego chrzest

Ubranko, w którym dziecko przyjmie sakrament chrztu świętego jest bardzo ważne, musi być odświętne, eleganckie oraz wygodne. W końcu jest to bardzo ważna uroczystość, która zostanie udokumentowana na wielu zdjęciach i nagraniach podczas przygotowań i uroczystości. Propozycje zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców znajdują się na przykład w sklepie online https://balumi.com.pl/. Wśród licznych propozycji dla małej elegantki znajdują się tiulowe sukieneczki ze zdobieniami lub bez nich, a także stroje nieco skromniejsze. Tak naprawdę każdy produkt spełnia wszystkie powyższe cechy. Warto przygotować się na różne warunki atmosferyczne, dlatego niezbędne jest okrycie typu bolerko, kurteczka, czy płaszczyk. Buciki również muszą być maksymalnie wygodne oraz dopasowane kolorystycznie i pod względem rozmiaru. Chłopca najczęściej ubiera się w garnitur, koniecznie z porządnego i przewiewnego materiału w pasującej kolorystyce. Jako nakrycie głowy rodzice często wybierają kaszkiety, które idealnie pasują do tej wyjątkowej okazji i sprawiają, że maluch jest prawdziwym elegantem.

Artykuł napisany pod patronatem https://balumi.com.pl.