Oryginalny MINKY, co to dokładnie oznacza?
MINKY, a dokładniej polar minky jest wykonany z poliestrowych włókien. Pomimo tego, że jest on wykonany ze sztucznej tkaniny, ma on wiele cech, jakie doceniają osoby korzystające z niego na całym globie. Polar ten jest wyjątkowo miękki w dotyku, a do tego jest to tkanina, która oddycha. Ponadto warto się na nią zdecydować dlatego, że szybko schnie i wykazuje się dużą elastycznością. Oryginalny polar minky wytwarza firma Shannon Fabrics ze Stanów Zjednoczonych.
Dlaczego sztuczna tkanina jest taka miękka – jest to spowodowane tym, że przy produkcji wykorzystuje się najnowsze technologie, które tworzą bardzo cienkie włókna, cieńsze niż bawełna i wełna. Ponadto gramatura około 380-480 g/m2 sprawia, że tkanina jest niepowtarzalna i uwielbiana przez najmłodszych.
Minky w wielu wzorach i odcieniach
W naszym kraju największym powodzeniem cieszy się motyw Cuddle Dimple®, czyli kropeczki. Inne firmy proponują jeszcze wzory w różyczki, czy serca, jednak nie cieszą się one już tak dużym zainteresowaniem. Shannon Fabrics oferuje o wiele więcej wzorów.
Oryginalny minky, czyli jaka gramatura?
Zdecydowanie największym problemem minky jest rosnąca liczba coraz lepszych podróbek, jednak tkaninę tę nie sposób pomylić z żadną inną, kiedy się ją dotknie. Jeśli chcemy kupić, warto również spytać, od jakiego producenta pochodzi wyrób. Shannon Fabrics oferuje tkaninę, która jest nieporównywalna z żadną inną, jeśli chodzi o miękkość i przyjemność w dotyku. Wynika to zarówno z gramatury, jak i z technologii wytwarzania tkaniny. Warto dodać, że producent zamieścił na swojej stronie opisy minky, podając gramaturę 380 g/m2.
Oryginalny minky – dlaczego warto kupić?
Shannon Fabrics wytwarza swoją tkaninę już od pięciu lat i przetestowały ją miliony osób na świecie. Tkanina jest doceniana przez wiele pokoleń, a więc przez niemowlaki, dzieci, a także przez rodziców. Pomimo tego, że jest to poliester, tkanina ta jest najnowszej generacji, a wytwarzane z niej produkty można z powodzeniem użytkować przez okrągły rok. Zimą daje przyjemne ciepło, natomiast latem nie przegrzewa ciałka dziecka. Jest to doskonały materiał na wieczorny spacer, czy kiedy chcemy przykryć dziecko po kąpieli.
Oryginalny polar minky jest też wytrzymały, więc jeśli będziemy o niego dbać, będziemy mogli cieszyć się jego użytkowaniem nawet przez dwa-trzy lata. Warto też wspomnieć o elastyczności tej tkaniny – rozciąga się, gdy pociągniemy trochę mocniej, a później wraca do swojego wyjściowego rozmiaru. Jest to więc bardzo uniwersalny materiał, z którego można wykonać na przykład kominy na szyję dziecka, które maluchy chętnie same zakładają. Poza tym minky łatwo się dopasowuje do kształtu ciała, dlatego też bez problemu będzie można otulić dziecko, tworząc z niego rożek, bądź becik. Dzieci szczególnie uwielbiają ją za to, że jest miękka i przyjemna w dotyku, a przy tym nie jest śliska, więc podczas dotykania nie czujemy, jakbyśmy obcowali ze sztuczną tkaniną.
To z kolei co jest ważne dla rodziców, to to, że tkaniny tej nie trzeba (nie wolno) prasować. Wystarczy więc wyprać kocyk minky, poczekać jak szybko wyschnie i od razu można zacząć go użytkować. Dodatkowym atutem jest to, że nawet nie wymaga zbyt częstego prania, gdyż doskonale opiera się zwykłym plamom i zabrudzeniom.
Podróbka minky – jak ją ominąć?
Skoro gramatura nie jest już wyznacznikiem, warto zwracać uwagę na cenę produktu – jeśli będzie zbyt niska, wtedy mamy do czynienia z podróbką. Przykładem może być kocyk minky o wymiarach 100 na 75 centymetrów – jeśli jest oryginalny, będzie kosztować w granicach od 110 do 130 złotych. Z kolei za podróbkę zapłacimy połowę tej kwoty albo jeszcze mniej. Przeglądając aukcje internetowe, będziemy mogli zauważyć, że na samej górze znajdują się podróbki, które są tanie i gdzie nie ma słowa o tym, że zostały wytworzone z oryginalnego minky od Shannon Fabrics. Ponadto podróbkę łatwo poznamy, kiedy ją dotkniemy, jeśli tylko będziemy mogli porównać ją z oryginalną tkaniną. Warto pamiętać, że tkaniny gorszej jakości po wypraniu tracą swój naturalny kształt. Mogą się bardzo rozciągać i wyglądać na takie, które użytkujemy już przez dłuższy czas.
Czy minky ma jakieś wady?
Wadą tkaniny minky jest to, że szycie jej wymaga nakładu większej pracy i zastosowania lepszych maszyn, a także niezbędni są pracownicy o właściwym doświadczeniu. Jest to spowodowane tym, że tkanina ta jest grubsza, a także bardziej się rozciąga, niż na przykład bawełna. Kupując tę tkaninę, warto zdecydować się na sprawdzonego dostawcę, ponieważ jeśli będzie źle uszyta, zacznie się marszczyć.
Minky może też nieznacznie zmieniać kolor w zależności od tego, jak pada na tkaninę światło – może się lekko mienić w słońcu. Nie można też zapomnieć o cenie – minky potrafi kosztować nawet pięć razy więcej od bawełny, co przekłada się na koszty produkcji i na to, że ostateczny produkt nie jest najtańszy.