Czym dokładnie jest mononukleoza?
Przez długi czas mononukleoza była mylona z powszechnym przeziębieniem oraz grypą. W ciągu ostatnich lat zyskała ona nazwę choroby pocałunków, ponieważ najłatwiej przenoszona jest właśnie w ten sposób. Wywoływana jest przez określonego wirusa, który transportuje się w ślinie człowieka. Z pewnością niewiele osób zdaje sonie sprawę z tego, że mononukleoza najczęściej dotyka młodzieży oraz dzieci.
Objawy choroby pocałunków
Oczywiście w pierwszej fazie mononukleoza przypomina tradycyjną grypę czy też przeziębienie. Objawia się więc kiepskim samopoczuciem, bólem gardła oraz głowy. Niejednokrotnie towarzyszy osobie chorej łamanie w kościach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ten wirus przenoszony jest przez ślinę. W momencie, gdy się tam dostanie, zaczyna się jego automatyczne rozmnażanie. Ta choroba dotyka w dużej mierze dzieci, ponieważ to właśnie w przedszkolach przekazują sobie trzymane wcześniej w buzi zabawki czy też klocki. Mononukleoza pierwsze objawy zarażenia objawia dopiero po około 30 do 50 dni od zarażenia. Zdarza się, że ta choroba przebiega w znacznie ostrzejszym rytmie. W takich przypadkach przypomina ona anginę. Dopiero po kilku dniach choroby można zauważyć pierwsze objawy mononukleozy. Zalicza się do nich między innymi wysoką gorączkę, powiększające się węzły chłonne czy też silny ból gardła.
Jak wygląda leczenie mononukleozy?
Oczywiście wiemy już, że ta choroba jest naprawdę trudna do zdiagnozowania, ponieważ niejednokrotnie daje mylne objawy. Warto wspomnieć, że nie stworzono żadnych leków przeznaczonych do leczenia mononukleozy. W związku z tym organizm powinien sam uporać się z chorobą. Konieczne jest prowadzenie bardzo oszczędnego trybu życia. W momencie, gdy utrzymuje się gorączka, konieczne jest wypoczywanie w łóżku. Mononukleoza pozwala jednak znacznie obniżyć temperaturę przez zażywanie leków posiadających w swoim składzie paracetamol czy też ibuprofen. Z pewnością powyżej wymienione leki pomogą rozprawić się z towarzyszącemu tej chorobie bólowi mięśni oraz głowy. Jak widać, mononukleoza to bardzo skomplikowana choroba, która jest naprawdę trudna do zdiagnozowania.