Jak rozpoznać depresję?

Depresja została nazwana chorobą XXI wieku. Niestety coraz młodsi ludzie chorują i cierpią z jej powodu. Pierwszych objawów nie wolno przeoczyć. Dobrze jest również poradzić się specjalisty, w tym psychoterapeuty.

Jak rozpoznać depresję?

Jak objawia się depresja?

Ta choroba może nie dawać objawów od razu. Pojawiają się często w wyniku przykrych doświadczeń, przemęczenia lub gorszego samopoczucia. Wiele osób cierpiących z powodu depresji odczuwa bardzo silny lęk, ale również niechęć do życia. Przestają widzieć sens w codziennych czynnościach.

Pojawia się:

-ospałość

-nerwowość

-negatywne postrzeganie siebie i otaczającego świata

-nieuzasadniony niczym smutek

-uczucie osamotnienia

-myśli samobójcze

-brak energii, apatia

-nadmierna senność lub odwrotnie – problemy ze snem

Wiele z tych objawów jest kładzionych na karb przemęczenia i stresu. Niestety również bliscy osoby chorej ignorują niektóre symptomy. Są bardzo trudne do rozpoznania. Mogą być to coraz większe wahania nastroju, melancholijny styl wypowiedzi, niechęć do wykonywania czynności, które wcześniej sprawiały radość. Osoba z depresją nie ma siły i może mieć również częste bóle mięśni, stawów, pulsujący ból głowy. Więcej śpi i również zajada problemy albo jedzenie nie sprawia jej już takiej przyjemności jak kiedyś. Depresja objawia się również przez częste poczucie zagubienia, osoba chora zapomina wiele szczegółów i ma problemy z koncentracją i nauką. To z kolei wprawia w zakłopotanie bądź poczucie winy.

Osoby z depresją ukrywają swój stan przed najbliższymi, dlatego ważna jest odpowiednia pomoc.

Jak pomóc osobie z depresją?

Dajmy jej mądre wsparcie. Pomóżmy znaleźć dobrego terapeutę, wysłuchajmy jej potrzeb. Pomóżmy w codziennych obowiązkach i starajmy się odciągać jej myśli od problemów. Nie można wprowadzać osoby z depresją w poczucie winy. Ważne też, by wspierać osobę chorą na depresję oraz starać się znaleźć fachową pomoc. Na pewno rozmowa z psychologiem pomoże znaleźć rozwiązanie problemu oraz skieruje osobę z depresją do psychiatry, który przepisze odpowiednie leki.