Punkty spustowe na ciele - dowiedz się, czym one są

Punkty spustowe na ciele to jedna z bardziej niepokojących dolegliwości, gdyż występuje np. w postaci guzków na ciele. Wiele osób poszukuje też informacji na temat tej dolegliwości, gdyż nie jest ona najpopularniejszą chorobą i zwykle niewiele mówi się na jej temat. W tym tekście przedstawimy wszystkie aspekty choroby, jaką są punkty spustowe oraz odpowiadamy, czym właściwie jest ta dolegliwość, jakie ma objawy oraz jak ją leczyć.

Punkty spustowe na ciele - dowiedz się, czym one są

 

Czym są punkty spustowe?

Punkty spustowe to małe zgrubienia lub guzki występujące najczęściej w obrębie mięśni. Nawet ich lekkie naciśnięcie powoduje silny ból. Punkty spustowe mogą występować w różnych miejscach ciała. Najczęściej jednak występują w dolnej części grzbietu, na barkach czy karku. Ból wywołany punktami spustowymi jest określany jako tępy oraz bardzo silny i promieniujący. Właściwa nazwa punktów spustowych to mięśniowo — powięziowe punkty spustowe. Punkty takie występują w obrębie mięśni lub powięzi, czyli “pajęczyny” oplatającej narządy wewnętrzne. Często oprócz dolegliwości bólowych przy tego typu dolegliwości, występują też przykurcze mięśni. Punkty spustowe podczas badania można wyczuć.

 

Przyczyny powstawania

Punkty spustowe nie są do końca zbadaną dolegliwością. Nie ma zatem jednoznacznej przyczyny ich powstawania. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak stwierdzić, iż powstają one na skutek wad postawy. Ten typ dolegliwości może występować np. u osób otyłych, u których zaburzone jest odpowiednie rozłożenie obciążenia w ciele. Punkty spustowe mogą być też spowodowane nieprawidłowym działaniem niektórych narządów takich jak trzustka, wątroba czy jelita. Nieco rzadziej punkty spustowe spowodowane są uszkodzeniem mięśni lub długotrwałym stresem.

 

Leczenie

Punkty spustowe możemy leczyć na wiele sposobów. Jeśli dolegliwości nie są zbyt intensywne, możemy uciskać punkty spustowe. Do tego celu może służyć np. piłka lub butelka z wodą oraz inne przedmioty, które nadają ją się do masażu. Jeśli dolegliwości bólowe nie pozwalają na samodzielne masowanie zgrubień i guzków należy udać się do lekarza, a następnie do rehabilitanta. Odpowiednia rehabilitacja lub np. zastrzyki będą przynosiły odpowiednie efekty.