Jak wykonuje się przeszczep włosów? Ile trzeba zań zapłacić?

 

Przeszczep włosów wykonuje się, żeby włosy zagęścić, uzupełnić. To mało inwazyjna metoda, która już po kilku dniach daje zadowolenie z nowej fryzury.

Różne zapotrzebowania na przeszczep włosów.

Wykonuje się przeszczepy włosów m.in. na brwi, skronie, rzęsy wąsy , czasem na klatce piersiowej w celu ukrycia blizn, albo  w tych rzadkich przypadkach, gdy włosy rosną słabo, albo wcale tam, gdzie u wielu ludzi rosną. Około 98% pacjentów to mężczyźni.

Historyczne początki przeszczepu włosów

To Pan Okuda – lekarz – Japończyk dokonał na głowie pierwszego przeszczepu włosów (w roku wybuchu II wojny światowej). Po drobnych udoskonaleniach jego techniki, prawdziwym dużym przełomem stały się mini i makroimplanty (od lat 80-tych XX w.).

Co powoduje wypadanie włosów?

Przyczyny łysienia to: stres, choroby, nieprawidłowości w diecie czy w pielęgnacji. Najczęściej winny jest testosteron - męski hormon, który zmienia się w dihydrotestosteron (DHT), który uszkadza meszki włosów, z wyjątkiem zawsze odpornych meszków na potylicy, więc z potylicy pobiera się włosy do przeszczepu i, co cieszy, potem nie wypadają.

U pań androgenowe łysienie (wywołane hormonami męskimi) występuje rzadko, gdy kobieta ma za mało estrogenów i niedobór włosów u niej ma inną specyfikę: włosy mogą być mocno przerzedzone na czubku głowy i koło czoła.

Wykluczają przeszczep włosów:

- m.in. poważne choroby - upewnij się u lekarza, czy możesz poddać się zabiegowi!

Jak wykonuje się zabieg przeszczepienia włosów?

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym (tylko u dzieci pod narkozą). Trwa od ok. 60 do 200 min. (zależy to m.in. od ilości i zagęszczenia przeszczepianych implantów). Przed zabiegiem lekarz rysuje na czole pacjenta oczekiwaną linię włosów, aby pacjent był zadowolony po zabiegu.

Pierwszy krok to golenie włosów na potylicy. Następnie właśnie z tego miejsca pobiera się bardzo cienkie paski (może wystarczyć jeden pasek) owłosionej skóry. Nie ma co się martwić o bliznę w tym miejscu, bo zostanie ona przykryta nowymi włosami. Kolejny etap, to dzielenie tego paska na implanty, które zawierają w sobie 1,2,3 meszki włosowe. Solą fizjologiczną nasącza się miejsce, na które włosy mają zostać wszczepione, gdyż właściwości soli fizjologicznej czynią skórę twardszą.

Różne metody przeszczepiana włosów:

- technika mikroimplantów – we wcześniej przygotowane kanaliki, w miejscach, gdzie jest za mało włosów, wszczepia się mikroimplanty, które mają średnicę (dokładnie od 0,6-09 mm). Najlepiej, jeśli, odległość między implantami wynosi 1 mm – to dobre dla gęstości włosów i dla gojenia skóry. U pacjentów, którzy mają szczególnie mało włosów można na życzenie przeprowadzić zabieg zagęszczania (po sześciu miesiącach).

- technika mikronakłuć – bardzo istotne jest, aby nakłucia zrobić pod odpowiednim jednakowym kątem, gdyż to wygląda efektownie, bo naturalnie. Jeśli komuś wykonano niecałkiem udany przeszczep, chirurg z doświadczeniem jest wstanie go udoskonalić. U pacjentów, którzy wyłysieli nieodwracalnie po zabiegach naświetleń, robi się odstępy większe, aby zapobiec temu, że przeszczep może się źle przyjąć z powodu gorszego ukrwienia skóry.

- technika Smartgraf – to metoda zautomatyzowana, która polega na pobieraniu pojedynczych meszków z tylnej części głowy pacjenta. Bardzo cenne jest to, że niemal wszystkie pobrane meszki przeżywają. Sprawia to, że udaje się przeszczepić stosunkowo dużo włosów w porównaniu z innymi zabiegami. Inne zalety stosowania tej metody: zabiera mało czasu, nie trzeba używać szwów, nie zostawia blizn ani wrażenia odrętwienia, w miejscu, z którego zostały pobrane włosy, wykonana w znieczuleniu miejscowym, pozwala pacjentowi wrócić do codziennych aktywności następnego dnia po wykonanym zabiegu.

Jak wykonuje się przeszczep włosów? Ile trzeba zań zapłacić?

Regeneracja przez pierwsze dni po zabiegu

Przez kilka dni po zabiegu często widoczne są na głowie pacjenta obrzęki i zasinienia. Bywa, że pacjent odczuwa ból. Zapisuje się pacjentowi antybiotyk w spreju do zastosowania na skórę lub antybiotyk neomycynę, żelowe plastry, aby pacjent mógł stosować okłady chłodzące. Po kilku dniach - do tygodnia - drobne strupki zagoją się bez śladu, a wszelkie dolegliwości same ustąpią. Po tygodniu nie trzeba już stosować żadnej wyjątkowej ochrony, ani pielęgnacji.

Refleksja pewnego pacjenta.

Pewien Pacjent uznał, że dyskomfort spowodowany za małą ilością włosów, to właściwie problem psychologiczny, bo nikt nie patrzy na siebie w lustrze całymi dniami. Jednak jest on zadowolony z przeszczepu włosów, bo gorsze samopoczucie i wygląd. jaki miał tuż po zabiegu, minęły szybko, a ten człowiek przyznał, iż satysfakcja z wyglądu dodała mu pewności siebie i odwagi do zmiany pracy.

Cena przeszczepu włosów

Zależnie od rodzaju zabiegu, to koszt od 1500 do 10 000 zł. Dużo klinik pozwala płacić w ratach lub pomaga zaciągnąć kredyt w banku. Zachęcam, aby porównać, czy w innym banku kredyt nie będzie tańszy. Są kliniki, które dają dożywotnią gwarancję na wzrost włosów, które zostały u nich przeszczepione.