Kosmetyczne zabiegi laserowe

Laser to wzmocnienie światła przez stymulowaną emisję promieniowania. Mówiąc prościej, laser jest źródłem pojedynczej fali (jednego koloru) światła wysokoenergetycznego. Może być dokładnie zogniskowane, aby przenosić światło na bardzo mały obszar.

 Kosmetyczne zabiegi laserowe

Lasery ablacyjne a nieablacyjne

Istnieją dwa typy laserów używanych w celach kosmetycznych: ablacyjny i nieablacyjny. Te pierwsze faktycznie odparowują górne warstwy uszkodzonej skóry, podczas gdy nieablacyjne wnikają głębiej w skórę. Nie usuwają ani w żaden inny sposób nie uszkadzają górnych warstw. Dlatego nie jest wymagany okres rekonwalescencji.

Jak działają lasery?

Lasery są monochromatyczne (mono oznacza jeden, a chrom odnosi się do koloru). To oznacza, że dany laser emituje światło o jednej długości fali (lub kolorze) światła. Modelują częstotliwość światła, aby wytworzyć ciepło w określonym obszarze. Pozwalają zniszczyć martwe komórki. Długość fali wiązki światła musi być zsynchronizowana z kolorem światła. Uwzględnia, czy na skórze znajdują się brązowe plamy, nieestetyczne popękane naczynia krwionośne lub jakieś inne przebarwienia.

Dlaczego jest tak wiele różnych laserów?

Lasery różnią się między sobą przede wszystkim długością fali. Różne długości fal (kolory światła) są ukierunkowane na leczenie różnych problemów skórnych. Dlatego do każdego problemu może być odpowiedni inny rodzaj lasera. Specjalista może zalecić połączenie kilku różnych laserów, aby wyeliminować wszystkie problemy.

 

Problemy kosmetyczne a zabiegi laserowe

Cienkie linie i zmarszczki - należy tutaj zastosować kombinację wygładzania i odmładzania skóry z jej napinaniem. Taki efekt można uzyskać za przy pomocy bardziej agresywnego lasera ablacyjnego, takiego jak CO2 (dwutlenek wegla), IPL lub erbowy. Populane zabiegi laserowe katowice CO2 stosowane są również do usuwania blizn i przebarwień skóry.

Napinanie skóry - większość laserowych zabiegów kosmetycznych zwiększa napięcie skóry. Powodują kontrolowane uszkodzenie skóry, tym samym stymulują produkcję kolagenu. Jednak dla uzyskania lepszych efektów, zalecany jest laser CO2.

Przebarwienia - w przypadku takich problemów, jak plamy słoneczne, plamy starcze, melazma i innych form hiperpigmentacji, doskonale sprawdzą się lasery pulsacyjne, neodymowe Nd:Yag, IPL i frakcyjne.

Zmiany naczyniowe - obejmują popękane naczynia krwionośne, brzydkie pajączki na nogach, naczyniaki i niektóre znamiona. W przypadku takich problemów skórnych IPL jest popularnym wyborem, ponieważ jest minimalnie inwazyjny. Popularne są również lasery pulsacyjne, takie jak YAG i diodowe.

Tatuaże  - laser CO2 i YAG są nadal popularne w usuwaniu tatuaży, ale można odnieść pewien sukces stosując IPL.

Depilacja - sukces i bezpieczeństwo całej procedury jest uzależnione od obecnego pigmentu zarówno w skórze, jak i we włosach leczonego pacjenta. W przypadku pacjentów o ciemniejszej skórze zalecane są lasery YAG i diodowe. Dla pacjentów o jaśniejszej skórze zalecany jest IPL.

Blizny trądzikowe i potrądzikowe - w przypadku głębszych blizn potrądzikowych laser CO2 jest standardowym wyborem, chociaż YAG, laser frakcyjny i niektóre nieablacyjne lasery okazały się skuteczne w przypadku powierzchownych blizn trądzikowy. W leczeniu aktywnego trądziku technologia LED okazała się dość skuteczna.