Pękające pięty – jak sobie z nimi radzić?

Chyba każdy choć raz zmagał się z problemem popękanych pięt. Warto poznać jakie występują domowe sposoby na tę bolączkę. Przydatna jest także właściwa suplementacja w witaminy A, E, C i B oraz świadomość tego, co wywołuje popękane pięty. Tym właśnie aspektom pochylimy się w poniższym artykule.

Jakie są przyczyny popękanych pięt?

Skóra występująca na piętach jest znacznie grubsza w porównaniu do innych części ciała, przez to pojawiają się na niej różne pęknięcia i rogowacenia. Tak naprawdę przyczyn popękanych pięt jest wiele, jedną z najbardziej podstawowych jest deficyt nawilżenia. Bardzo często jest tak, że nie jest to problem skórny, ale wynikający z nieodpowiedniego nawodnienia organizmu. W takiej sytuacji oprócz codziennej pielęgnacji stóp należy zadbać również o systematyczne picie wody, której minimum w ciągu dnia powinno się wypić 1,5 litra. Popękane pięty mogą pojawić się na skutek niewłaściwej pielęgnacji i higieny stóp. Jest to najczęściej zbytnie szorowanie stóp, noszenie nieprzewiewnego obuwia bądź stosowanie nieprawidłowych kosmetyków. Z popękanymi piętami zmagają się również osoby cierpiące na otyłość, choroby tarczycy, nieprawidłową ilość witamin, choroby skórne, cukrzycę, przyjmujące medykamenty na rozrzedzenie krwi bądź zaburzenie krążenia.

Pękające pięty – jak sobie z nimi radzić?

Domowe sposoby na popękane pięty

Jednym ze sposobów na popękane pięty jest soda oczyszczona. Składnik ten odpowiada za eliminowanie zrogowaciałego naskórka w błyskawiczny sposób. Warunkiem jest cotygodniowa kąpiel stóp w ciepłej wodzie z dwiema łyżkami sody i soli przez 15 minut. Po upływie tego czasu należy zetrzeć zrogowaciały naskórek z pięt.

Kolejnym sposobem na pękające stopy jest aspiryna. Wystarczy sporządzić odpowiedni specyfik składający się z 4 tabletek aspiryny i 250 ml spirytusu salicylowego. Po rozpuszczeniu tabletek w spirytusie należy zakręcić pojemnik i odstawić do chłodnego i ciemnego miejsca na co najmniej 3 dni. Po tym czasie można przystąpić do działania z piętami, a mianowicie należy nasączyć wacik w przyrządzonej miksturze i przyłożyć do pięty. Następnie owinąć go bandażem, plastrem lub folią spożywczą. Tak owinięte stopy należy trzymać przez całą noc, a po przebudzenie, zdjąć i umyć stopy, po czym nałożyć na nie krem nawilżający. Dla uzyskania zadowalającego efektu trzeba to stosować codziennie przez 2 tygodnie.