Dlaczego wysokie ciśnienie krwi jest tak niebezpieczne?

Wysokie ciśnienie krwi prowadzi do wielu chorób serca. Może przez całe lata po cichu uszkadzać organizm, zanim zauważymy jakiekolwiek objawy. Sprawdźmy, jakie są skutki nieleczonego nadciśnienia.

Dlaczego wysokie ciśnienie krwi jest tak niebezpieczne?

Problemy z tętnicami

Zdrowe tętnice są elastyczne i mocne. Ich wewnętrzna wyściółka jest gładka. Dzięki temu krew przepływa swobodnie, dostarczając narządom i tkankom ważnych składników odżywczych i tlenu. Nadciśnienie stopniowo zwiększa ciśnienie krwi przepływającej przez tętnice. Może uszkodzić wewnętrzną wyściółkę tętnic. Kiedy tłuszcze z naszych posiłków wchodzą do krwiobiegu, zbierają się w uszkodzonych tętnicach. Ostatecznie ściany tętnic stają się mniej elastyczne, ograniczając przepływ krwi w organizmie.

Z biegiem czasu, nadciśnienie może prowadzić do powiększenia części ściany tętnicy i uformowania się wypukłości (tętniaka). Istnieje ryzyko, że może pęknąć i spowodować zagrażające życiu krwawienie wewnętrzne. Tętniaki mogą powstać w każdej tętnicy w naszym ciele, ale najczęściej tworzy się w największej, czyli aorcie.

Dlaczego wysokie ciśnienie krwi jest tak niebezpieczne?

Problemy z sercem

Serce pompuje krew do całego ciała. Niekontrolowane ciśnienie krwi może uszkodzić serce na wiele sposobów.

Choroba wieńcowa dotyczy tętnic, które są odpowiedzialne za dostarczenie krwi do mięśnia sercowego. Zwężone tętnice blokują swobodny przepływ krwi. Wtedy możemy doświadczyć bólu w klatce piersiowej, ataku serca lub nieregularnego rytmu serca (arytmia).

Wysokie ciśnienie zmusza serce do cięższej pracy niż jest to konieczne, aby pompować krew do reszty ciała. Dlatego lewa komora staje się zagęszczona lub sztywna (przerost lewej komory). Te zmiany ograniczają zdolność komory do pompowania krwi do organizmu. Taki stan zwiększa ryzyko zawału serca, niewydolności serca i nagłej śmierci.

Nadciśnienie może z biegiem czasu prowadzić do niewydolności serca. Uszkodzenia spowodowane atakami serca pogłębiają ten problem.

Nieleczone nadciśnienie może też uszkodzić mózg, nerki i oczy. Prowadzą również do problemów w sferze seksualnej. Wysokie ciśnienie krwi może powodować utratę kości i kłopoty ze snem.