Dlaczego warto wyjechać w Bieszczady na urlop?

Mimo, że lato już powoli się z nami żegna to w Polsce znajdują się takie miejsca, które jesienią są szczególne do zobaczenia w tym okresie. Mowa między innymi o Bieszczadach. To obszar, który cechuje spokój, bliskość natury oraz szereg urokliwych zaułków, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jakie atrakcje turystyczne w Bieszczadach są najbardziej przykuwające dla turystów? Dlaczego właśnie dla nich warto udać się na południe Polski? Odpowiedzi na te pytania zostaną udzielone w niniejszym artykule.

Bieszczady – miejsce dla miłośników przyrody

Bieszczady są pasmem górskim umiejscowionym na pograniczu polsko-słowackim. Słyną ze swych połonin i pięknych leśnych ścieżek. To prawdziwa mekka dla pasjonatów rzemiosła, którzy cenią sobie pracę rąk ludzkich i czerpią z niej inspirację. Miłośnicy natury będą oczarowani wizytą w tej części Polski. Przyroda zachwyca. Przewaga lasów nad zaludnieniem powoduje, że czystszego powietrza jak tam nie znajdziemy. Osoby na co dzień żyjące w smogu dopiero w Bieszczadach zrozumieją co to znaczy oddychać „pełną piersią”. Oprócz bogatej flory miejsce to cieszy się również ciekawą fauną. Zwierzęta najczęściej pojawiają się na ścieżkach wczesnym rankiem lub tuż po zmroku. Występują w nim gatunki, o które trudno w innych rejonach kraju. Przykładem może być Eskulap, czyli największy wąż jaki pojawia się w Polsce. Może mieć nawet do 2 metrów długości. Na szczęście nie jest to groźny gad, więc nie zrobi nikomu krzywdy. Prócz węży w Bieszczadach spotkać można żubry, wilki, niedźwiedzie, rysie, jelenie, stada owiec oraz koni.

Jak już wspomniano Bieszczady są tak położone, że dolne partie są pokryte lasami przeważnie bukowymi. Im wyżej w góry tym spotkać można więcej roślinności górskiej. Na szczytach spotkane są trawy alpejskie, które wiosną i latem tworzą iście zielone chodniki, a jesienią zmieniają swój odcień na żółcie i pomarańcze. Wędrówka szlakami górskimi daje nie tylko ulgę dla głowy, ale także zapewnia zapierające dech widoki. Najbardziej znane atrakcje turystyczne w Bieszczadach to Połonina Caryńska i Wetlińska. Oprócz nich znajduje się tam mnóstwo malowniczych zakątków, do których również warto zajrzeć. Trzeba pamiętać o tym, że kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na zdrowie człowieka. Ruch na świeżym powietrzu zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci. Wędrówki po lesie są doskonałą dawką nowej ilości limfocytów NK, które są skuteczną bronią w walce z nowotworami, a także zmniejszają nadciśnienie. Oprócz zdrowia fizycznego obcowanie z przyrodą wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne. Tak więc wyprawa w Bieszczady to istne zdrowie!

Dlaczego warto wyjechać w Bieszczady na urlop?

Jakie jeszcze atrakcje turystyczne w Bieszczadach na nas czekają?

Bieszczady są znane nie tylko z wysokich szczytów i gęstych lasów, ale także z górskich potoków i spokojnych jezior. Najbardziej popularnym jeziorem jest Jezioro Solińskie. To sztuczny zbiornik wodny, który powstał po spiętrzeniu wody przy zaporze w Solinie, która istnieje już od przeszło 50 lat.

Bieszczady słyną z multikulturowości, gdyż zamieszkuje tutaj ludność różnych narodowości, kultur oraz religii. Ma to odzwierciedlenie w architekturze tego regionu. Spotkać można domy pokryte strzechą, drewniane kościoły, cerkwie, murowane ratusze oraz kamienice w większych miasteczkach.