Wszywka alkoholowa Esperal w Poznaniu. Co warto o niej wiedzieć?
Problem alkoholowy dotyka w Polsce 12% osób dorosłych. Wielu z nich pragnie zerwać z nałogiem i poszukuje w tym celu skutecznych metod walki z uzależnieniem. Jedną z nich jest wszywka alkoholowa Esperal, której działanie polega na zniechęceniu pacjenta do sięgania po alkohol poprzez wywoływanie negatywnej reakcji organizmu po spożyciu nawet niewielkiej ilości trunku wysokoprocentowego. Esperal może być skuteczną metodą walki z uzależnieniem od alkoholu, pod warunkiem posiadania przez pacjenta silnej motywacji do zerwania z nałogiem.
Czym jest Esperal? Kiedy warto z niego skorzystać?
Esperal jest środkiem farmaceutycznym stosowanym w leczeniu alkoholizmu. Jest to substancja chemiczna (disulfiram), która posiada zdolność do blokowania działania enzymu dehydrogenazy aldehydowej, biorącego udział w procesie metabolizowania alkoholu w wątrobie. W ten sposób osoba, która posiada zaimplantowaną wszywkę Esperal, sięgając po napoje alkoholowe, musi liczyć się z negatywną odpowiedzią ze strony organizmu. Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu wywołuje takie dolegliwości, jak m. in. nudności i wymioty, zawroty głowy, duszności, silne pocenie się, skoki ciśnienia itp.
Objawy te przypominają zwielokrotnionego kaca, czyli silne zatrucie alkoholem. Esperal działa na zasadzie awersji, czyli zniechęcenia pacjenta do spożywania alkoholu. Wiedząc, że jego wypicie wywoła negatywną reakcję organizmu, osoba uzależniona powstrzymuje się przed sięganiem po alkohol, co w dłuższej perspektywie czasu pozwala jej uwolnić się od uzależnienia. Aby Esperal był skuteczny i zapewnił długotrwałe, stabilne efekty, powinien być łączony z terapią psychologiczną. Tylko silnie zmotywowany i przekonany do słuszności swojej decyzji pacjent ma bowiem szansę na trwałe zerwanie z nałogiem.
Gdzie kupić Esperal w Poznaniu? Jak wygląda zabieg jego implantacji?
Esperal jest środkiem farmaceutycznym dostępnym pod postacią tabletek. Umieszcza się je pod skórą, w niewidocznym miejscu – najczęściej w rejonie łopatki lub pośladka. Implantacją Esperalu zajmuje się chirurg, który wykonuje na skórze niewielkie nacięcie skalpelem i umieszcza w nim odpowiednią dawkę preparatu. Esperal stopniowo uwalnia się do krwioobiegu i jest obecny we krwi pacjenta przez kilka miesięcy – czas jego działania wynosi od 8 do 12 miesięcy.
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej kliniki, w której zostanie przeprowadzony zabieg. Przed zakwalifikowaniem pacjenta do jego wykonania lekarz musi bowiem stwierdzić brak przeciwwskazań do zastosowania Esperalu oraz prawidłowo wykonać zabieg. Esperal w Poznaniu implantuje się po co najmniej 12-godzinnej abstynencji, w znieczuleniu miejscowym.
Cały zabieg trwa ok. 30 min. i jest całkowicie bezbolesny. Co istotne, prawidłowo zaimplantowany Esperal nie daje żadnych negatywnych objawów, pod warunkiem że pacjent całkowicie powstrzyma się od picia alkoholu. Specjaliści polecają łączyć Esperal z terapią w poradni uzależnień – wszywka alkoholowa nie jest bowiem sama w sobie lekiem na alkoholizm, lecz środkiem, który ma za zadanie odstraszać od picia.
Artykuł powstał we współpracy z poradnią Czas na Zdrowie oferującą esperal Poznań.