Dlaczego warto jeść śledzia?
Śledzie są bardzo częstym gościem naszych stołów wigilijnych. Prawda jest jednak taka, że niewiele rodzin je śledzie w okresie poza świątecznym. Jest to błąd, gdyż śledzie mają w sobie mnóstwo wartości odżywczych oraz są w dużej mierze odporne na zanieczyszczenia metalami ciężkimi.
Jakie są wartości odżywcze śledzi?
Śledzie to przede wszystkim kwasy omega-3, które pozytywnie wpływają na wiele układów naszego organizmu. Skutecznie pozwalają zbijać cholesterol oraz zwalczać depresję, oraz stany lękowe, dzięki wzmacnianiu poziomu serotoniny. Kwasy omega-3 doskonale również wpływają na pamięć i koncentrację oraz pozytywnie wpływają na całościowe funkcjonowanie mózgu. Szczególnym fenomenem śledzi jest ich niska kaloryczności, choć sama ryba należy do ryb tłustych.
Jak przyrządzać śledzie?
Jedną z zasad, której należy się trzymać przy zakupie śledzia, jest to, aby zawsze kupować go świeżego z beczki. Mamy wtedy dużą pewność, że nie zostały dodane do niego sztuczne wzmacniacze smaku. Powinniśmy zatem unikać śledzi, które są już zapakowane oraz przyprawione. Bardzo prawdopodobne, że zostały wyłowione już bardzo dawno temu, a przyprawy mają zakamuflować nieprzyjemny zapach.
Co należy zrobić ze śledziem? Są trzy najpopularniejsze sposoby przyrządzania śledzi. Pierwszym z nich jest jego upieczenie. Drugim jest jego ugotowanie na parze. Trzecim najpopularniejszym sposobem jest podanie go w zalewie octowej, olejowej lub w sosach. Śledź w każdym z tych trzech sposobów smakuje trochę inaczej. Warto z pewnością przetestować każdy z nich.
Polacy chętnie kupują również tzw. matiasy. Są to śledzie, które nie osiągnęły jeszcze dojrzałości płciowej, Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby je spożywać, lecz zazwyczaj są one przez sprzedawców mocno osolone. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy z nimi zrobić, jest wypłukanie tej soli. Mogłoby to skutecznie pozbawić walorów smakowych śledzia.
Zdecydowanie warto jeść śledzia, chociażby kilka razy w miesiącu. Nie jest to ryba, która kosztuje majątek, a należy do jednych z najzdrowszych ryb.